Росіянка, яку в радянські часи звинувачували в “українському буржуазному націоналізмі”, до Львова на презентацію своєї чергової книги про Україну не приїхала, але захід відбувся і без неї. Книга “Гетьмани України”, завдяки зусиллям видавництва “Кліо”, відтепер доступна українською. Короткі вступні відомості про зміст праці та її автора доніс до аудиторії історик Віталій Щербак.
Форум видавців у Львові – це не лише продаж/купівля нових книг та ейфорія довкола цього, а і низка цікавих та пізнавальних зустрічей, дискусійних майданчиків, презентацій. Один з таких заходів мав місце 11 вересня о 13.00 у книгарні “Є”, що на проспекті Свободи, 7. Якщо йти за анонсом, приїхати до Львова на презентацію своєї чергової книги про Україну мала росіянка Тетяна Таїрова-Яковлєва, але в силу різних причин – як особистого, так і загального масштабу, з’явитись у місті Лева вона так і не змогла.
Знаним є ставлення в Російській Федерації до історії. Її всюди намагаються інструменталізувати та концептуалізувати таким чином, аби “magistra vitae” навіть не настільки вчила, а брехала сучасному поколінню росіян, тримаючи їх в полоні ідеологічних пут тоталітарної держави. Та Тетяна Геннадіївна є несподіваним і приємним винятком тут як для українців загалом, так і українських науковців зокрема. Її книги відзначаються відсутністю характерних для російської історіографії штампів у висвітленні українсько-російських відносин і пропагують нові та цікаві підходи до бачення сюжетів з української історії. Цікавими ці підходи будуть не лише для привчених до одноманітності у трактуванні подій росіян, але навіть для нас, українців. В останні дні життя Радянського Союзу, у 1989 році її, росіянку, було звинувачено в “українському буржуазному націоналізмі”, а сьогодні вона є директором центру з вивчення історії України інституту історії Санкт-Петербурзького державного університету та видає книги з відверто проукраїнськими назвами.
“Гетьмани України” – в такому дусі було названо книгу російської дослідниці, заради якої зібралась публіка 11 вересня, хоч і не надто чисельна. Далеко не кожен український дослідник пішов би на це, аби назвати книгу саме таким чином. З точки зору ідей та сенсів, закладених у неї, назва має відверто проукраїнський характер. Вона не є по-науково нейтральною, а можливо навіть і не до кінця науково коректною. Разом з тим, назва сформульована всупереч канонів сучасної російської науки. Тому, постає питання – а як при такій специфіці роботи російській дослідниці вдається залишатись у російській науці і навіть більше того – викладати в університеті та очолює структурний підрозділ при ньому?
За іншу свою роботу, мабуть найвагомішу – “Мазепа”, авторка взагалі удостоїлась звання “Берегиня Українського козацтва” та Ордену Княгині Ольги ІІІ ступеня, який їй особисто вручив Президент України Віктор Ющенко.
Хотілося, аби подібного рівня співпраці між українськими та російськими науковцями було більше, а наступного разу Тетяна Геннадіївна таки завітала до міста Лева.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
Чухліб Т. Мазепа продовжує завойовувати Росію // День . – №62, 8 квітня 2011; Махун С., Шипоног Г. Татьяна Таирова-Яковлева: Отступить от исторических стереотипов // Зеркало недели. – № 40, 24 октября 2008.