Український оркестр INSO-Львів записали один з найкращих альбомів класичної музики за версією The Times (відео)

231
Джошуа Белл
Джошуа Белл

Концерт для скрипки з оркестром тв. 66 Томаса де Гартманна, записаний Академічним симфонічним оркестром INSO-Львів Львівської національної філармонії, солістом — Джошуа Беллом та диригенткою — Далею Стасевською став одним із найкращих альбомів класичної музики цього року за версією The Times та The Sunday Times. 

Диск вийшов 16 серпня 2024 року на всесвітньо відомому лейблі Pentatone і вже здобув прихильність слухачів та увагу музичних професіоналів. Белл записав скрипковий концерт Гартманна у Варшавській філармонії з диригентом Далею Стасевською та відомим українським оркестром INSO-Львів, музиканти якого приїхали до Варшави здійснити цей запис. На диску також звучить Концерт для віолончелі з оркестром, що був записаний Меттом Хаймовіцем із Симфонічним оркестром Лейпцизького радіо MDR та диригентом Деннісом Расселом Девісом.

Нові записи мають на меті відновити творчість несправедливо забутого українця де Гартманна, а також об’єднати музикантів під час війни. CD органічно продовжує популяризаторську лінію творчості митця, в результаті якої вже опубліковано три диски оркестрових творів у виконанні Львівської національної філармонії (для Nimbus Alliance та Toccata Classics). У медіа Europadisc згадують: «Концерт був написаний під час нацистської окупації Франції, а сучасна ситуація в Україні надає цьому виконанню додаткової виразності… Протягом усього життя де Гартманн зберіг сильні спогади про свою українську батьківщину, які просочились у більшу частину його музики. Нинішнє відродження інтересу до неї — давно назріле — відбулося ще до нинішнього конфлікту в Україні та проявилось у проєкті Томаса де Гартманна, акті цілеспрямованої відданості з боку піаніста Елана Сікроффа та виконавчого директора Роберта Фріппа».

Даля Стасевська
Даля Стасевська

«Цей скрипковий концерт водночас розриває серце та надихає, він є таким же захоплюючим і актуальним сьогодні, як і в рік написання, 1943.

Я шукав відповідних партнерів, які б допомогли мені втілити цей шедевр у життя, і я знайшов їх в українському оркестрі INSO-Львів та Далі Стасевській, диригентці, яка підійшла до твору з належною щирістю та серйозністю”, – зазначив Джошуа Белл.

Альбом уже отримав схвальні відгуки визнаних міжнародних критиків.

Піцикато: «Цей альбом повертає в центр уваги яскраві, кінематографічні скрипкові та віолончельні концерти українського композитора Томаса де Гартмана, важливого композиторського голосу свого часу. Завдяки міжнародному зірковому складу, мета запису не лише відновити творчість де Гартманна, але й об’єднати музикантів під час війни».

Даля Стасевська
Даля Стасевська

Гвідо Фішер у Рондо: «Озираючись назад, музичне життя Томаса де Гартманна справді вражає. Українець писав симфонії та сольні концерти, які виконували такі великі, як Пабло Казальс та Леопольд Стоковський… запис його Скрипкового концерту та Концерту для віолончелі тепер справедливо має підзаголовок «Rediscovered».

Для запису були залучені відомі солісти — скрипаль Джошуа Белл і віолончеліст Метт Хаймовіц. Оркестрові обов’язки також поділяють Український симфонічний оркестр INSO-Львів (диригентка Даля Стасевська) та Симфонічний оркестр MDR під керівництвом Денніса Рассела Девіса… Джошуа Белл і Метт Хаймовіц з їх чутливою, культивованою тональною грою виявилися ідеальними прихильниками цієї зворушливої, а отже, гідної повторного відкриття музики».

Коротка довідка. Заснований у 1998 році, оркестр «ІNSO-Львів» є справжнім прикладом того, що український культурний продукт вартує світового визнання, і це рік за роком підтверджується його співпрацею з відомими музикантами та диригентами. Якість виконуваної музики є визначальним фактором, який надає гнучкості у виборі репертуару – від класичної музики до джазу, від опери до мюзиклів і популярної музики. У концертних програмах оркестру виступали такі видатні солісти, як Джошуа Белл, Даля Стасевська,Франсуа Лельо Ліза Батіашвілі, Вольфганг Емануель Шмідт, Олександр Земцов, Сергій Накаряков, Отто Саутер, Валерій Соколов, Вадим Неселовський, Саймон Трпческі, Ілля Груберт, Алан Берн, Лорін Скламберг, Андрій Бєлов, Леопольд Козловський, Клод Деланж та багато інших. Оркестр «ІNSO-Lviv» не обмежується роллю академічного симфонічного оркестру. Це насамперед оркестр, який проголошує ідею миру. Він реалізує ключову місію у своїх проєктах – культурну дипломатію – завдяки об’єднувальній силі музики. Більше тут.

Даля Стасевська — фінська диригентка, головна запрошена диригентка BBC Symphony Orchestra і головна диригентка Lahti Symphony Orchestra. Народилась у Києві, Українська РСР, через кілька років після її народження, родина переїхала до Таллінна, а пізніше до Фінляндії. 2018 року вона диригувала Королівським Стокгольмським філармонічним оркестром на церемонії вручення Нобелівської премії 2018 року та стала другою жінкою-диригентом, яка диригувала оркестром на церемонії вручення премії. У травні 2020 року Sinfonia Lahti оголосила про призначення Стасевської своїм наступним головним диригентом  сезону 2021–2022 років із початковим контрактом на три сезони, що зробило її першою жінкою-диригентом, яка була призначена головним диригентом Симфонічного оркестру Лахті. Це призначення є її першою посадою головного диригента.

Лауреат премії Ґреммі скрипаль Джошуа Белл із кар’єрою, що охоплює майже чотири десятиліття, є одним із найвідоміших артистів своєї епохи. Белл виступав практично з усіма великими оркестрами світу і продовжує виступати як соліст, сольний виконавець, камерний музикант, диригент і як музичний керівник Академії Святого Мартіна в Філдс.

Ольга МАКСИМ’ЯК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.