У Львові з’явився мурал Івана Пулюя

436
Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83
Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83

У Франківському районі Львова на фасаді СЗШ №83, яка нещодавно отримала імя Івана Пулюя, з’явився мурал фізику-винахіднику. Впродовж літа тривала художня робота, повідомляє кореспондент Форпосту.

Такий подарунок школі зробили доброчинці, зазначила директор школи Ірина Хміль.

Іван Пулюй (1845-1918 р.р.) – всесвітньо відомий український вчений, великий фізик і електротехнік, винахідник Х-променів, які тільки через 14 років назвуть “рентгенівськими”.

Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83
Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83

Іван Пулюй сконструював “лампу Пулюя”, що стала прообразом майбутнього рентгенівського апарату, який робив знімки будь-якої частини людського організму. Винахід завоювало срібну медаль на Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі, але першу наукову статтю про винахід Пулюй опублікував через 2 місяці після В. Рентгена (грудень 1895 та лютий 1896 р.). Вся германська преса переконала світ, що “першовідкривачем чудо-винаходу став великий німецький фізик Вільгельм Рентген”, а Х-промені моментально отримали назву “рентгенівських”.

Іван Пулюй був одним з провідних фізиків-електротехніків Європи на межі ХІХ-ХХ століть – професором Вищої технічної школи в Празі, ректором першого в Європі електротехнічного факультету, доктором Страсбурзького університету, радником Двору Його Імператорської Величності Франца-Йосифа, державним радником з електротехніки Чехії і Моравії.

Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83
Мурал Івана Пулюя у Львові на фасаді СЗШ №83

Він був пристрасним патріотом України, який не втомлювався повторювати про необхідність здобуття Україною незалежності, писав про це статті, всіляко популяризував “українську тему” в Європі. “Самостійність України – це ключ від мирного залу в Європі, – писав великий фізик, – Гордіїв вузол, під замком якого лежить гарантія європейського порозуміння”. Пулюй співпрацював з П. Кулішем та І. Нечуєм-Левицьким у виданні тексту Біблії українською мовою, допомагав у її перекладі, друкувався в українській пресі, очолював різні національно-патріотичні об’єднання.

Попри всі заслуги великого вченого, в Україні його ім’я залишається невідомим широкому загалу, оскільки за радянських часів воно знаходилося ніби під негласною забороною, занадто вже Іван Пулюй не вписувався в пропагандистські канони Комуністичної партії зі своїм “українським націоналізмом”. За часів незалежності про нього стали говорити більше.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.