У Львові відкрили виставку малярства Романа Яціва “Квіти для митрополитів”

629
Роман Яців
Роман Яців

В четвер, 28 липня 2022 року, у соборі Святого Юра представили виставку малярства Романа Яціва «Квіти для митрополитів». Сам художник називає її своєю «скромною пошаною гігантам духу».

Архікатедральний собор Святого Юрія та Громадська рада «Святий Юр» щороку відзначають день народження видатного провідника Української Церкви та національного руху першої половини ХХ ст., предстоятеля Української греко-католицької церкви, митрополита Галицького, архієпископа Львівського Андрея Шептицького мистецькими подіями в локації Архікатедрального храму.

2022 року ця подія поєднана зі 130-річним ювілеєм видатного сподвижника Української Церкви, Верховного Архієпископа Йосифа Сліпого.

Роман Яців. Іриси, 2022 рік. Полотно, акрил
Андр Роман Яців. Іриси, 2022 рік. Полотно, акрил

“Ініціатива створення виставки була не моя, а членів громадської ради «Святий Юр» і особисто п. Валерія Калинюка, який мені так запропонував, бо я входжу в цю раду. Підійшли ми до Митрополита Кир Ігоря Возняка і він підтримав цю думку. І невдовзі я почав готуватися”, – розповів Роман Яців.

На виставці представлено 18 творів, виконаних впродовж 2019-2022 років. Всі намальовані акрилом. П’ять картин на полотні, решта на папері.

Експозиція виставки малярства Романа Яціва "Квіти для митрополитів"
Експозиція виставки малярства Романа Яціва “Квіти для митрополитів”

“Не було так, що я цільово малював картини для цієї виставки за винятком окремих мотивів, які у мене пішли після народження картини «Крик». Після початку повномасштабної війни я не міг братися за фарби, не міг бавитися кольорами, бо я зазвичай тяжію до асоціативно-абстрактної форми малярства і тому вважав це не коректним і душа не лежала до того. А оцей «Крик» став для мене переломним – я знайшов ту алегоричну формулу для того, щоб передати стан мого відчуття тої драми і героїзму України” , – зазначає митець.

Роман Яців. Крик, 2022 рік
Роман Яців. Крик, 2022 рік

Привітати Романа Яціва з відкриттям експозиції у храмі, окрім Митрополита Львівського УГКЦ Владики Ігоря (Возьняка), прийшло багато людей. Серед яких – перекладач, письменник, науковець Андрій Содомора, голова Наглядової ради Львівської національної академії мистецтв Степан Давимука, голова правління Львівської обласної організації Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська, дружина народного художника України Володимира Патика – пані Романа Патик, донька художника Петра Грегорійчука – Марія Грегорійчук, народні художники України Петро Сипняк та Володимир Слєпченко, заслужений художник України Валерій Басанець, художник і мистецтвознавець Володимир Стасенко та багато інших.

Афіша виставки малярства Романа Яціва "Квіти для митрополитів"
Афіша виставки малярства Романа Яціва “Квіти для митрополитів”

“Оскільки сама пропозиція виставки полягала в тому, щоб вшанувати двох Митрополитів – Митрополита Андрея та Митрополита Сліпого, то «Квіти для Митрополитів» я збудував таким чином, щоб тут була врахована якась біографічна дотичність до тих постатей, які дуже любили природу. Тому на виставці домінують пейзаж і квіткові мотиви, тільки один твір має таке громадянське звучання – це картина “Крик” – каже митець.

Виставку малярства Романа Яціва «Квіти для митрополитів» можна буде оглянути протягом місяця.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.