У Львові відкрили для відвідувачів Чорну кам’яницю

3183
У Львові відкрили для відвідувачів Чорну кам'яницю

В четвер, 14 листопада 2019 року, у Львові відкрили відреставровану Чорну кам’яницю, збудовану в XVI столітті на площі Ринок, наразі там розміщується частина експозицій історичного музею.

Експозиція лапідарію у Чорній кам'яниці
Експозиція лапідарію у Чорній кам’яниці

Історичний музей отримав 270 тисяч доларів гранту і за ці гроші відреставрували фасад, провели археологічні розкопки і знайшли фундамент готичного Львова, зробили гідроізоляцію і новий дах, укріпили фундамент, у внутрішньому дворику облаштували лапідарій.

Відкриття Чорної кам'яниці
Відкриття Чорної кам’яниці

“Сьогоднішня подія важлива не лише для музею, міста та області, а й для України. Три роки тому нам виділили кошти на реставрацію, до яких ми додали власні. Кам’яниця має свою історію, з 1920 тут розташовувався музей Львова. Пам’ятки в Україні потребують більшої уваги. Для їх утримання та відновлення треба більше коштів. Ми вдячні посольству США за допомогу. Перед нами була амбітна мета і ми її виконали”, – розповів директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.

Експозиція лапідарію у Чорній кам'яниці
Експозиція лапідарію у Чорній кам’яниці

Ремонт приміщень всередині кам’яниці був здійснений виключно за рахунок коштів Львівського історичного музею.

Експозиція лапідарію у Чорній кам'яниці
Експозиція лапідарію у Чорній кам’яниці

“Нинішня подія прекрасна нагода для святкування. Завершення реставрації кам’яниці та відкриття її для громадськості це спільна робота музею, архітекторів, реставраторів, студенти Політехніки, влади області та фонду. Цей проєкт – один із 15, який фонд спонсорує в Україні. І це перша масштабна робота в країні. Фонд створений 12 років тому, ми віримо що культурна спадщина за кордоном є способом показати нашу повагу до історії. Культурне різноманіття варто підтримувати та зберігати. Усім, хто взяв участь у цьому проєкті, вдалося створити прецедент як зберігати культурні пам’ятки для майбутніх поколінь. Будь-яку мрію можна здійснити, якщо працювати разом. Радий що ми можемо бути частиною цього успіх”, – акцентував директор Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини Мартін Першлер.

Експозиція лапідарію у Чорній кам'яниці
Експозиція лапідарію у Чорній кам’яниці

Чорна кам’яниця збудована у 1577 році за проєктом архітектора Петра Красовського. У кінці 16 століття у цій кам’яниці представник львівського патриціанського роду Ян Лоренцович відкрив одну з перших у місті аптек. Тоді будинок мав назву Лоренцовичівський.

Чорна кам’яниця у Львові на площі Ринок, фото зима 1914 – 1915 рр.
Чорна кам’яниця у Львові на площі Ринок, фото зима 1914 – 1915 рр.

«Чорною» почали називати кам’яницю у 19 столітті. Причина досить прозаїчна: століттями на стіни будинку наносились свинцеві білила, які використовували у якості ґрунту для поліхромії (багатоколірність). З часом вони під дією повітря і світла окислювались, і згодом кам’яниця стала чорною.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.