У Львові відкрилася найвідоміша у світі виставка про Голодомор

284
У Львові відкрилася найвідоміша у світі виставка про Голодомор

В четвер, 4 листопада у Львівському історичному музеї відкрито виставку “Марія” канадійської художниці українського походження Лесі Марущак. Проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років.

Проєкт «Марія» демонструвався у дев’яти країнах, книга за мотивами проєкту потрапила до короткого списку Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019).

Експозиція виставки "Марія"
Експозиція виставки “Марія”

У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival. Перша виставка в Україні відкрилася восени 2020-го у Національному музеї Голодомору-геноциду (Київ). З листопада цього року розпочинається всеукраїнський тур проєкту. Після Львову експозиція поїде до Харкова, а загалом протягом наступних двох років буде продемонстрована у п’яти містах України.

У центрі проєкту – образ дівчини Марії, яка всупереч сталінському рішенню про геноцид українців вижила, на відміну від мільйонів жертв. Проєкт натхненний реальною історією Марії Ф., яка пережила Голодомор та зараз живе із родиною в Канаді. Леся Марущак отримала дозвіл використовувати у проєкті фотографію із сімейного архіву, проте за погодженням з родичами героїня залишається анонімною.

Експозиція виставки "Марія"
Експозиція виставки “Марія”

«Я хотіла уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача із втратою. Для мене цей проєкт є також внеском у діалог про соціальну справедливість та права людини. Завдяки міжнародному успіху “Марія” говорить про Голодомор до більш широкої аудиторії з різним бекграундом, а його презентація в Україні є частиною зусиль по розбудові колективної пам’яті про геноцид, який довгий час замовчувався», — розповідає Леся Марущак.

В образі Марії втілена пам’ять мільйонів людей, її історія — це компіляція багатьох спогадів. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор. Леся Марущак збирає візуальні докази та вербальні історії в українській громаді Канади та надає голос жертвам геноциду. В експозиції будуть представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій Counting, Transfiguration та Erasure.

Експозиція виставки "Марія"
Експозиція виставки “Марія”

«Невидима конфронтація, напруження та тиск пронизують простір виставкової зали. Так, наприклад, фотографія із зображенням порожньої миски та зерна, представлена у незвично великому форматі, породжує ілюзію доступності, але розміри настільки збільшені, що відштовхують і демонструють недосяжність», — розповідає деталі про наратив виставки кураторка Катерина Радченко.

Дати проєкту «Марія» у Львові обрані не випадково — 27 листопада в Україні відзначатиметься щорічний День пам’яті жертв Голодомору. Виставка у «Кам’яниці Корнякта» Львівського історичного музею триватиме до 4 грудня. Проєкт «МАРІЯ» та його всеукраїнський тур здійснюється за фінансової підтримки Світового Конґресу Українців.

Експозиція виставки "Марія"
Експозиція виставки “Марія”

Довідка

Леся Марущак – мисткиня, творчість якої спирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу.

Катерина Радченко — кураторка, дослідниця фотографії, лекторка. У дослідженнях фокусується на темі маніпуляцій, пропаганди та вернакулярної фотографії. Засновниця міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days.

Світовий Конґрес Українців — міжнародна координаційна надбудова українських громад діаспори, що єднає понад 20 мільйонів українців з більш ніж 60 країн світу та сприяє консолідації світового українства.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.