У Львові відбудеться вечір до 175-ліття від дня народження Василя Нагірного

1725
У Львові відбудеться вечір до 175-ліття від дня народження Василя Нагірного

У вівторок, 28 березня 2023 року, о 18.00 в читальній залі Науково-технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1) відбудеться Вечір до 175-ліття від дня народження Василя Нагірного.

До організації вечора долучаються: ГО “Центр порятунку культурної спадщини”,  Українське Фотографічне Товариство, Львівський Фотомузей, Науково-технічна бібліотека НУ «Львівська політехніка», організація “Україна і Світ”, і зокрема її членкиня п. Юлія Курилишин, Благодійний Фонд Нагірних, представники громад м. Стрия та села Гірне — батьківщини Василя Нагірного, а також візьмуть участь Муніципальний чоловічий хор “Каменяр” (м. Стрий) та дитячий музичний колектив із села Гірне.

Василь Нагірний. Світлина кінця ХІХ ст.
Василь Нагірний. Світлина кінця ХІХ ст.

Василь Нагірний ( 1848 — 1921) визначний галицький архітектор за проєктами якого було збудовано понад 200 церков, громадський діяч, один із засновників кооперативного руху та різноманітних товариств, діяльність яких вивела на якісно новий рівень життя українців Галичини. Високі устремління та прагнення до вдосконалення архітектурного стилю сакральних споруд і надання їм національних рис, патріотизм не показний, а такий, що був основним підґрунтям всього життя і діяльності – характерні риси цієї видатної людини. Про його життєвий шлях та вклад у розбудову Української нації і держави, в історико-культурну спадщину нашого народу, – про це будемо згадувати на вечорі, присвяченому 175-літтю від дня народження Василя Нагірного. А також про важливість збереження пам’яті про цю непересічну особистість і ту неперервність роду, коли нащадки усвідомлюють необхідність продовжувати високу місію свого славного предка.

Відкриття пам'ятника Василю Нагірному в селі Гірне
Відкриття пам’ятника Василю Нагірному в селі Гірне

Діяльність архітекторів – батька і сина Василя та Євгена Нагірних – визначних діячів української культури та історії, свідомо замовчувалась в часи Радянського Союзу і лише у середині 90-х років їх імена були повернені і знову введені у культурний обіг, в першу чергу завдяки старанням багатолітнього директора Львівської галереї мистецтв Бориса Возницького ( тепер Львівська національна галерея мистецтв ім. Б.Г. Возницького). Популяризаторська робота, збереження і опрацювання архіву родини Нагірних — Левів велась спільно із нащадками Василя Нагірного, що проживають у США. Завдяки цій співпраці, а також роботі створеного благодійного Фонду Нагірних, постійно проводились і проводяться заходи, присвячені висвітленню вкладу в культурне та суспільно- громадське життя Галичини усієї родини Нагірних і в найбільшій мірі її патріарху Василю Нагірному. Це: виставки, презентації, лекції, публікації, видання декількох книжок, останні з яких альбоми :” 100 церков Нагірних. Церкви Василя Нагірного” та “ 100 церков Нагірних. Церкви Євгена Нагірного”.

До та після події традиційно гостинно пригощатиме Кава Старого Львова. Вхід вільний.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.