У Львові розкажуть історію археологічних пам’яток з затоплених територій долини Дністра

263
У Львові розкажуть історію археологічних пам’яток з затоплених територій долини Дністра

У четвер, 19 жовтня 2023 року о 17.00, у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться лекція Руслана Коропецького “Між льодовиковим періодом та штучним морем – історія унікальних пам’яток давньої кам’яної доби з затоплених територій долини Дністра”.

Подія організована у співпраці Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Під час введення в експлуатацію Дністровської ГЕС і Бурштинської ТЕС затоплено частину території долини Дністра (кілька десятків населених пунктів). Місцеві мешканці були вимушені розібрати свої помешкання, вирубати сади, покинути могили предків і стати переселенцями. Окрім людської трагедії, знищена була і частина нашої історичної спадщини – під водою опинилися десятки досліджених і невідкритих археологічних пам’яток.

Перед затопленням впродовж десятків років на цих територіях проводилися масштабні розкопки. Надзвичайно плідними стали дослідження Олександра Черниша, проведенні в околицях сіл Молодове та Кормань у Чернівецькій області, де на порівняно компактній площі виявлено рештки понад півтора десятків стійбищ та короткотривалих стоянок первісних людей. Завдяки унікальному поєднанню природних умов вже у давні часи тут утворилось надзвичайно сприятливе середовище для проживання первісних мисливців та збирачів. Зокрема на стоянці Молодове V виявлено двадцять культурних горизонтів, кожен з яких являє собою рештки давнього поселення та свідчить про періодичне заселення цієї локації від середнього палеоліту до мезоліту – тобто впродовж періоду від понад 100 до 10 тис. років тому.

Факт, що окремі стійбища існували тут порівняно довгий відрізок часу засвідчує наявність на них решток жител. У 1959 р. на стоянці Молодове І вперше у світовій науці виявлено рештки наметоподібного житла неандертальців, збудованого з масивних кісток мамонтів. Багатотисячні колекції виробів з кременю, інших порід каменю, кістки та рогу, виявлені на стоянках, також свідчать про тривалий період їх функціонування та значну господарську активність первісного населення. Найбільш цікаві артефакти, пов’язані з первісними культами та давнім мистецтвом: скіпетри племінних вождів – так звані «жезли родоначальників», фігурки з каменю та кістки, рогові флейти. Завдяки цим знахідкам ми можемо дізнатися не лише про повсякденне життя наших далеких предків, але й про їхню суспільну організацію, духовні потреби та естетичні смаки.

До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.