У Львові презентували альбом «Олена Кульчицька. Національний одяг» (відео)

739

20 вересня 2018 року в приміщенні готелю “Леополіс” (вулиця Театральна, 16) відбулася презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг», який є спільним видавничим проектом Національного музею ім. Андрея Шептицього у Львові та видавництва “Апрорі”.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

“Це альбом, який репрезентує творчість славетної української художниці, новатора в мистецькому світі, новатора в мистецтві графіки Олени Кульчицької. Сьогодні ми презентуємо уже друге видання, присвячене творчості Олени Кульчицької. Перша книжка побачила світ у 2013 році і була знаменна тим, що умістила автобіографію написану самою Оленою Кульчицькою і була проілюстрована низкою її оригінальних прижиттєвих фотографій та репрезентувала у ретроспекції графічний доробок художниці.

Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла
Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла

Ідея цієї книжки була ініційована директором видавництва “Апріорі” Юрієм Николишиним, який у 2013 р. звернувся із пропозицією до Національного музею у Львові з проханням звернути увагу на етнографічні матеріали, які опрацьовувала Олена Кульчицька. За спільною згодою ми спочатку видали першу книжку, а сьогодні маємо нагоду презентувати, можна сказати другу частину, хоча вона є абсолютно цілісним, окремим виданням, який репрезентує творчий доробок Олени Кульчицької в галузі етнографії ” – розповіла заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла.

Директор видавництва "Апріорі" Юрій Николишин
Директор видавництва “Апріорі” Юрій Николишин

“Книжка народжується в любові, як і дитина. Як немає любові, то немає гарної книжки і гарної дитини. Для мене книга –це духовна дитина, місток поколінь між минулим і майбутнім, найцінніший продукт людської діяльності.

Сім-вісім років тому до мене прийшла пані Ірина Свьонтек і принесла пару валіз з вишивками. Сама пані хірург з Франківська, вона ходила селами і збирала вишивки Карпат, Прикарпаття. І вона постійно просила мене зайнятися Кульчицькою, що й спонукало прийти до музею та почати роботу над виданням цих книжок” – поділився директор видавництва “Апріорі” Юрій Николишин.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

В альбомі-каталозі репрезентовано унікальний творчий доробок видатної української художниці Олени Кульчицької в галузі етнографії – її збірку «Народний одяг західних областей України», що налічує 426 творів у різних техніках: акварелі, графічні зарисовки тушшю, пером та олівцем, лінорити. У книзі представлено аварелі зі зображенням народної ноші з таких історико-етнографічних регіонів України, як Поділля, Покуття, Буковина, Опілля, Волинь і Полісся. У збірці показано давній український одяг XlX – першої третини XX століття, який художниця замальовувала впродовж 1910-1953 років

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

«Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького мав певний борг перед пам’яттю Олени Кульчицької, напевно найвизначнішої української мисткині першої пол. ХХ ст. , яка подарувала весь свій творчий доробок українському народові в особі Національного музею у Львові.

За останні роки Національний музей у Львові провів ґрунтовні дослідження творчості Олени Львівни, з’явилися видання, присвячені мисткині. Ці видання розраховані на те, щоб принести в світ, донести до читача, до глядача творів Олени Львівни нове сприйняття її творчості в час Незалежної України» – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан.

Вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська
Вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська

«Переконана, що презентований альбомний фоліант стане етапним, віхою у творенні історіографії багатогранної діяльності  нашої великою української художниці, педагога, знакової постаті в українській культурі  ХХ ст. Адресований  він передовсім середовищу фахівців, мистецтвознавців, етнографів, культурологів, і, водночас, не лишить байдужими усіх поціновувачів традицій української народної ноші» – зазначила вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

Пропоноване видання є сучасною реконструкцією визначного художнього доробку Олени Кульчицької в галузі етнографії та водночас спробою окреслити енциклопедичні знання цієї видатної особистості, мисткині, громадської діячки, яка своєю працею утверджувала високий ідеал служіння рідному народові й українській культурі. Авторами цього надзвичайного альбому є завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость та молода дослідниця творчості мисткині Надія Линько.

завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость
Завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость

“Олена Кульчицька, замаловуючи пам’ятки традиційної народної культури розуміла, що це є наш національний код, який вирізняє нас серед інших народів світу і це розуміння спонукало її до творчої праці. І в цьому величезна заслуга доробку мисткині. Вона зробила великий внесок не тільки в українське митецтво, а, передусім, у скарбницю світової культури.

Постать Олени Кульчицької досі є актуальною для нас і вона привалює,  і запрошує нас до діалогу, до зустрічі  з нею. Я дуже рада і тішуся з того, що ми зараз можемо мати цю книжку, яка є результатом багатотривалої праці” – поділилася завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость.

Співавтор альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг» Надія Линько
Співавтор альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг» Надія Линько

«Для мене, як для науковця-початківця, було дуже цікаво працювати з  Любою Кость. Вона своїм ентузіазмом, дуже великою наполегливістю  заразила мене бажання досліджувати творчіть Олени Кульчицької і це видання – перший результат нашої спільної діяльності. Особисто для мене ця книжка є не тільки науковим виданням, а портретом самої Олени  Кульчицької . Через  твори, через тонкі душевні, навіть ліричні, акварелі, хоча це був документальний малюнок, але в них вкладена душа художника, ми бачимо Кульчицьку такою як вона була” – розповіла співавтор видання Надія Линько.

На завершення презентації учасники анонсували відкриття виставки «Українська народна вишивка із збірки Ольги та Олени Кульчицьких» , яке відбудеться 4 жовтня о 16 год. в Художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7).

Наталка СТУДНЯ

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.