У Львові презентують виставковий проєкт «Гальшка. Українська Єлена»

253
У Львові презентують виставковий проєкт «Гальшка. Українська Єлена»

Жінка, яка походила з роду воїнів і яка увійшла в історію України як меценат науки і культури. Хто вона Гальшка Острозька? Як сьогодні відлунюється в нас ота Гальшка? Про це і не тільки у виставковому проєкті «Гальшка. Українська Єлена», що реалізується в рамках грантової підтримки Українського культурного фонду. Презентація – 5 жовтня, у четвер, о 15 годині у Львівському музеї історії релігії. Партнер проєкту ГО «Екологія. Культура. Мистецтво».

«Гальшка належала до князівського роду Острозьких, що був одним із найвпливовіших у Великому князівстві Литовському, Руському і Жемайтійському, а потім – в Речі Посполитій. (Її батько – князь Ілля Острозький, мати Беата Костелецька, опікун Костянтин-Василь Острозький, дід – князь Констянтин Острозький). Саме такі роди правили тогочасною ранньомодерною Європою, були меценатами, що підтримували митців, вчених, богословів, філософів, авантюристів і перекладачів античної спадщини, фундаторами шкіл, храмів і друкарень», – розповідає старша наукова співробітниця музею, кураторка проєкту Софія Каськун.

Аліція Ковальська. З легенд про Гальшку
Аліція Ковальська. З легенд про Гальшку

До створення проєкту долучилися 35 художників з України (Київ, Львів, Тернопіль, Одеса, Харків, Коломия) і Польщі (Познань, Катовіце, Ченстохова). Наймолодшому учаснику 18 років, а найстаршому – 68. Усі по-різному розуміють, відчувають і розкривають цю тему. Результат – рефлексії різних митців на Гальшку – втілився у живописі, графіці, інсталяції, плакаті. Усього понад 70 робіт, які розповідають про становище жінки в тогочасному суспільстві, про її рід, саму Гальшку. Деякі автори зображають нашу героїню в абстрактних формах, а хтось в іконописному стилі. Зворушують і хвилюють теми кохання Гальшки, який вигляд мала вона сама.

Леся Ковальчишин диптих Гальшка
Леся Ковальчишин диптих Гальшка

Своєю барвистістю, ошатністю вирізняється робота студентки Харківської державної академії дизайну і мистецтв Марії Колоскової «Дочка Іллі, дружина Лукаша Гурки». Оригінальними є диптихи «Доля» Олега Давиденка, «Місяць з життя жінки» авторства Олени Якимової, Лесі Рось «Часи. Жінки. Виклики. Долі. Опір». Захоплюють роботи Миколи Грималюка, Володимира Чорнобая, Андрія Будника, Ірини Данилів-Флінти, Миколи Ясінського, Олега Лазаренка, Марти Луків-Любицької, Кості Марковича, проймає інсталяція  Надії Величко та інші. Також, презентують світлини сучасних жінок, «спадкоємиць» Гальшки, фотографа Романа Уварова «Нащадки Гальшки».

Роман Уваров. Нащадки Гальшки
Роман Уваров. Нащадки Гальшки

Проєкт пропонує глядачеві вступити в діалог щодо змін в уявленні суспільства про роль жінки як протягом останніх століть, так і тепер, в українських реаліях війни росії проти України.

В рамках проєкту, окрім виставки, презентують плакати студентів Харківської державної академії дизайну та мистецтв (керівник Надія Величко), польський плакат (керівник Богуслав Доба), каталог робіт українською й англійською мовами.

Олена МАЛЮГА
наукова співробітниця ЛМІР

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.