В неділю, 10 грудня 2023 року, о 17.00 у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться презентація книжки Дмитра Антонюка «Замки і резиденції в Україні, пов’язані із польськими родами».
Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.
В гарно ілюстрованій монографії – ретельний опис сучасного стану пам’яток та багата фотодокументація будівель. Загалом автор зібрав інформацію про 512 об’єктів.
Темою палаців і замків Дмитро Антонюк зацікавився ще у підлітковому віці під час родинних мандрівок. На пам’ятках, які пов’язані з польськими родами, автор книжки зосередився, тому що їх в Україні найбільше. Збираючи матеріали для книжки, автор шукав інформацію не тільки у бібліотеках та архівах, але й чимало спілкувався місцевими краєзнавцями.
Під час збору матеріалу Дмитро Антонюк спілкувався з сотнями представників місцевих громад, аби переконатися, що та чи та пам’ятка збереглася. Іноді знайти певну будівлю було непросто.
У багатьох історичних будівлях в період комунізму розташовувалися різноманітні установи: соціальні заклади, школи, лікарні тощо. Дмитро Антонюк розповідає, що внутрішній та зовнішній вигляд пам’яток часто змінювали. Та разом з тим їх якось утримували і ремонтували. Бувало й таке, що заклади розміщені в історичних будівлях переносили чи ліквідовували, після чого пам’ятки залишали напризволяще.
Одним із позитивних прикладів збереження цінних споруд краєзнавець вважає роботи зі збереження залишків нижнього замку роду Гербуртів у містечку Добромиль на Львівщині. А от у селі Отроків на Хмельниччині залишки резиденції кінця XVIII століття перетворили на туристичний центр, відремонтувавши пам’ятку. Позитивним прикладом є також Палац Орловських у селі Маліївка, де розташований державний музей. Резиденція роду Чечелів у селі Самчики на Хмельниччині — також варта особливої уваги, як добре збережена пам’ятка.
До та після події традиційно пригощатиме Кава Старого Львова.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ