У Львові похований не Кузнєцов — історик

10868
У Львові похований не Кузнєцов — історик

Історик Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Козицький вважає, що на Марсовому полі у Львові похований не агент НКВС Микола Кузнєцов. Про це він розповів у ефірі програми “Про важливе” UA: Українського радіо Львів.

За словами Андрія Козицького, про те, що у Львові похований не Кузнєцов свідчить кілька фактів: сумніви судмедекспертів, неспівпадіння даних, а також різниця у зубах.

Медики між собою говорили, що похований — німецький солдат

Сумніви у тому, що Кузнєцов похований не у Львові виникли не сьогодні. Я про це дізнався у 1970-х роках. Оскільки я походжу з родини медиків, а медики, спілкуючись між собою, оповідали про слова Володимира Зеленгурова — це львівський судмедексперт і викладач Львівського на той час медичного інституту. Він брав участь і в ексгумації, і в опізнанні людини, яка була ексгумована 17 вересня 1959 року у селі Боратин Бродівського району і яку урочисто перепоховано у Львові на Пагорбі Слави 27 липня 1960 року. Медики між собою говорили, що це не Кузнєцов, а німецький військовий.

Те, що на Пагорбі Слави похований не Кузнєцов стверджував і Борис Возницький

Другий момент, у 2009 році дуже шанований дослідник, Герой України, багатолітній керівник Львівської галереї мистецтв, покійний сьогодні, Борис Возницький опублікував у журналі “Дзвін” статтю. У ній він стверджував, що на Пагорбі Слави похований німецький військовий, а не Микола Кузнєцов. Що він знав це у 1960-х роках, покликаючись на оповіді власника хати, в якій нібито Кузнєцов підірвав себе гранатою.

Микола Кузнецов
Микола Кузнецов

Власник цієї хати — Семен Голубович розповідав Возницькому, що його змусили підписати свідчення про те, що це був росіянин, а не німець. Він казав, “який ж він був росіянин, коли, помираючи, згадував промову німецькою мовою”.

Дослідження радянських документів стосовно Кузнєцова…

Мені пощастило опрацювати шість томів справи колишнього Комітету державної безпеки за 1958-1960-й роки, які стосуються пошуків тіла Кузнєцова, ексгумації, його перепоховання, експертизи академіка Михайла Герасимова.

З документів випливає, що була значна кількість неспівпадінь. Тому я ствердужую, що у Львові похований не Микола Кузнєцов. Справжній Микола Кузнєцов, швидше за все, загинув біля села Білогородка, тоді Вербського району, тепер Дубенського району на Рівненщині.

Був похований у селі Мийча. Його тіло також ексгумували, але аж 1988 року. І після цього воно десь зникло, точніше те, що від нього лишилося, зникло у київських кабінетах Комітету державної безпеки або судмедекспертів. Можливо, воно десь там і зберігається або було перепоховане у нашій столиці.

У могилі, де за офіційними даними знайшли тіло Кузнєцова, знайшли зітлілу солдатську книжку. Її відправляли до Москви і в документах КГБ збереглися ці експертизи, але там змогли прочитати буквально кілька літер і кілька цифр. Їх скласти в щось ціле ми не можемо. Але Борис Возницький, за оповідями селян Борятина, стверджував, що це був німецький артилерист-зенітник. І навіть опис його форми: він був у німецькій військовій куртці, а не у шинелі, як би мав бути Кузнєцов.

Про результати ексгумації у 1959 році

Результати ексгумації свідчать, що у могилі знайшли солдата або унтерофіцера. Німецькі офіцерські погони спліталися зі шнурів, основою яких була алюмінієва нитка. Вони дуже добре зберігаються в землі. Солдатські, натомість, погони були із сукна. І саме такі погони викопали в місці ексгумації у вересні 1959 року.

Особливість зубів

Ще один момент, який переконав мене, що у Львові похований не Кузнєцов — це зуби. Вони є дуже індивідуальними. Перед тим як здійснювати ексгумацію працівники Комітету державної безпеки звернулися до брата Кузнєцова — Віктора та його сестри Лідії. (Маргарита Брюханова, яка вимагає ексгумації Кузнєцова та перепоховання у Росії, донька Лідії). Вони опитали родичів чи не було у Кузнєцова особливих прикмет. Чи не було у Кузнєцова переломів чи інших особливостей.

Микола Кузнецов
Микола Кузнецов

І Віктор, і Лідія сказали, що він мав характерний прикус: його ікла були висунуті вперед загального ряду. Сестра стверджувала, що Кузнєцов згодом вирвав ці ікла, а брат не пам’ятав чи були ці зуби усунуті. А в черепа, який лежить у Львові, з іклами все в порядку. Вони не висунуті вперед, і вони є. На це Комітет свого часу прикрив очі.

Колись були противники того, що начебто Кузнєцова похоронили у Львові. Його однополчанин Борис Крутіков свого часу хотів написати книжку про неміфізоване життя Кузнєцова. Правда не встиг цього зробити. У Рівненському краєзнавчому музеї зберігається частина його спогадів про те, що на них тиснули, аби вони “пам’ятали” те, що загальноприйнято.

За словами історика Андрія Козицького, відповідь у цій історії могла б дати експертиза ДНК. Можна порівняти ДНК людини, похованої у Львові та племінниці Кузнєцова. І якщо результат вкаже, що у Львові похований не Кузнєцов, а німецький солдат, то його потрібно буде перепоховати.

Що відомо про Кузнєцова

Микола Кузнєцов — розвідник і диверсант Червоної армії. У роки війни був покинутий в німецький тил в районі міста Рівне. З документами на ім’я оберлейтенанта Пауля Зіберта і знанням німецької він проник до кола німецьких офіцерів.

Він особисто вбив декількох вищих офіцерів та високопоставлених чиновників окупаційної адміністрації нацистської Німеччини. Від 1944 року Герой Радянського Союзу посмертно.

онспіративна зустріч Кузнєцова (ліворуч) із секретарем посольства Словаччини Крно, агентом німецької розвідки. 1940 рік
онспіративна зустріч Кузнєцова (ліворуч) із секретарем посольства Словаччини Крно, агентом німецької розвідки. 1940 рік

Що відомо

  • 22 жовтня 2021 року виконавчий комітет Львівської міської ради одноголосно відхилив рішення Верховного Суду України щодо передачі останків агента НКВС Миколи Кузнєцова до Росії.
  • Таке рішення прийняли, адже у Росії ув’язнено 121 громадянина України.
  • 15 вересня Касаційний адмінсуд Верховного суду зобов’язав мерію Львова дозволити перепоховання останків Миколи Кузнєцова з Пагорбу Слави у Львові на Широкореченському військово-меморіальному комплексі у Єкатеринбурзі.
  • Цю постанову суду оскаржити не можна.

1 коментар

  1. Живих треба міняти на живих(якщо забракне-добрати), а мертвих на мертвих. Але, після ДНК аналізу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.