Вчора, 9 грудня 2016 року, у Львівському історичному музеї (пл. Ринок, 6) відбулось підписання офіційного договору про співпрацю між ЛІМ та історичним музеєм Тракайського замку (Литва). Також під час цієї події були представлені результати спільного україно-литовського проекту «Дослідження і популяризація культурних цінностей та історичних пам’яток Литви у Львові та Мукачеві».
“Контакти Львівського історичного музею і Литви відбувалися вже раніше. Проводилися презентації та виставки і це були дуже гарні, успішні кроки, які дозволяють нам рухатися далі і працювати над спільними проектами в майбутньому. До певної міри наша спільна культурна спадщина є не активізована, оскільки в Галичині здебільшого говориться про спільну культурну спадщину з поляками, на Закарпатті — з угорцями, але ми забуваємо, що великий пласт спільної історії – це Велике князівство Литовське, коли ми жили в одній державі і в цей час багато позитивного діялося на цих теренах. Є багато прізвищ, подій, нерухомих та рухомих пам’яток, які нам дають можливість подивитися на спільне майбутнє у цьому європейському домі”, – повідомив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик перед підписанням офіційного документу.
![Підписання офіційного договору про співпрацю між ЛІМ та історичним музеєм Тракайського замку (Литва), на фото (зліва направо): директор Львівського історичного музею Роман Чмелик, віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс, куратор проекту від литовської громадської організації «Східно-Європейське співробітництво», відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців та директор історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюс Повілюнас](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/12/lim01.jpg?resize=696%2C487)
На урочистостях з нагоди підписання угоди про співпрацю, окрім директора Львівського історичного музею Романа Чмелика та директора історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюса Повілюнаса, були присутні віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс та куратор проекту від литовської громадської організації «Східно-Європейське співробітництво», відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців.
![Віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/12/lim02.jpg?resize=696%2C428)
“В 2016 році у нас Україна була оголошена культурним стратегічним партнером. Було створено відповідну програму і весною ми розпочали цикл виставок та вистав. І от на завершення року ми заклали міжмузейне співробітництво. Тож запланований цьогоріч цикл культурних обмінів — відбувся. Зараз ми знаходимося на початку великого шляху нашої співпраці в сфері культурної спадщини і найголовніше для нас — це активізувати спільну спадщину, щоб і українці, і литовці могли краще пізнати свою історію, адже це зближує народи”, – зазначив віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс.
Також на зустрічі обговорювалися результати спільних досліджень українських і литовських дослідників в інституціях історичної пам’яті країн Східної Європи та питання поглиблення наукового співробітництва між ЛІМ та історичним музеєм Тракайського замку.
![Куратор проекту від литовської громадської організації «Східно-Європейське співробітництво», відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/12/lim03.jpg?resize=696%2C476)
“Цього року ми організували дуже активний проект щодо пошуку спільної спадщини, яка знаходиться на Західній Україні, в першу чергу — у Львові. Оскільки, у Львові багато таких пам’яток, які зберігаються в інституціях історичної пам’яті. Була проведена наукова робота між Вільнюським університетом і Львівським національним університетом. Історики шукали та опрацьовували цю спадщину і, як виявилося, найбільша кількість таких пам’яток є у Львівському історичному музеї. І, як логічний результат цього, ми надалі ініціюємо співпрацю між музеями та сподіваємося, що в майбутньому представимо ще не один цікавий проект спільних пам’яток”, – розповіла відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців.
Серед іншого присутні обговорили розвиток міжмузейного співробітництва та зазначили, що Львівський історичний музей є зберігачем найбільшої в Україні колекції пам’яток та артефактів Великого Князівства Литовського.
![Директор історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюс Повілюнас](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/12/lim04.jpg?resize=696%2C455)
“Литва та Україна мають свою спільну історію і такі контакти між людьми, напевно, є найкращими контактами, адже допомагають зрозуміти один одного, пізнати себе та свою історію. І щоб ці слова не були лише словами, ми сьогодні підписуємо угоду про співпрацю між музеями”, – констатував директор історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюс Повілюнас.
Організаторами цієї події виступили: Львівський історичний музей, Генеральне почесне консульство Литовської Республіки у Львові, громадська організація «Східно-Європейське співробітництво» (Литовська Республіка) за фінансової підтримки Ради культури Литви.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ