Вчора, 9 грудня 2016 року, у Львівському історичному музеї (пл. Ринок, 6) відбулось підписання офіційного договору про співпрацю між ЛІМ та історичним музеєм Тракайського замку (Литва). Також під час цієї події були представлені результати спільного україно-литовського проекту «Дослідження і популяризація культурних цінностей та історичних пам’яток Литви у Львові та Мукачеві».
“Контакти Львівського історичного музею і Литви відбувалися вже раніше. Проводилися презентації та виставки і це були дуже гарні, успішні кроки, які дозволяють нам рухатися далі і працювати над спільними проектами в майбутньому. До певної міри наша спільна культурна спадщина є не активізована, оскільки в Галичині здебільшого говориться про спільну культурну спадщину з поляками, на Закарпатті — з угорцями, але ми забуваємо, що великий пласт спільної історії – це Велике князівство Литовське, коли ми жили в одній державі і в цей час багато позитивного діялося на цих теренах. Є багато прізвищ, подій, нерухомих та рухомих пам’яток, які нам дають можливість подивитися на спільне майбутнє у цьому європейському домі”, – повідомив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик перед підписанням офіційного документу.
На урочистостях з нагоди підписання угоди про співпрацю, окрім директора Львівського історичного музею Романа Чмелика та директора історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюса Повілюнаса, були присутні віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс та куратор проекту від литовської громадської організації «Східно-Європейське співробітництво», відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців.
“В 2016 році у нас Україна була оголошена культурним стратегічним партнером. Було створено відповідну програму і весною ми розпочали цикл виставок та вистав. І от на завершення року ми заклали міжмузейне співробітництво. Тож запланований цьогоріч цикл культурних обмінів — відбувся. Зараз ми знаходимося на початку великого шляху нашої співпраці в сфері культурної спадщини і найголовніше для нас — це активізувати спільну спадщину, щоб і українці, і литовці могли краще пізнати свою історію, адже це зближує народи”, – зазначив віце-міністр культури Литовської Республіки Ромас Яроцкіс.
Також на зустрічі обговорювалися результати спільних досліджень українських і литовських дослідників в інституціях історичної пам’яті країн Східної Європи та питання поглиблення наукового співробітництва між ЛІМ та історичним музеєм Тракайського замку.
“Цього року ми організували дуже активний проект щодо пошуку спільної спадщини, яка знаходиться на Західній Україні, в першу чергу — у Львові. Оскільки, у Львові багато таких пам’яток, які зберігаються в інституціях історичної пам’яті. Була проведена наукова робота між Вільнюським університетом і Львівським національним університетом. Історики шукали та опрацьовували цю спадщину і, як виявилося, найбільша кількість таких пам’яток є у Львівському історичному музеї. І, як логічний результат цього, ми надалі ініціюємо співпрацю між музеями та сподіваємося, що в майбутньому представимо ще не один цікавий проект спільних пам’яток”, – розповіла відповідальний секретар Генерального Почесного консульства Литовської Республіки у Львові Беатріче Белявців.
Серед іншого присутні обговорили розвиток міжмузейного співробітництва та зазначили, що Львівський історичний музей є зберігачем найбільшої в Україні колекції пам’яток та артефактів Великого Князівства Литовського.
“Литва та Україна мають свою спільну історію і такі контакти між людьми, напевно, є найкращими контактами, адже допомагають зрозуміти один одного, пізнати себе та свою історію. І щоб ці слова не були лише словами, ми сьогодні підписуємо угоду про співпрацю між музеями”, – констатував директор історичного музею Тракайського замку (Литва) Віргіліюс Повілюнас.
Організаторами цієї події виступили: Львівський історичний музей, Генеральне почесне консульство Литовської Республіки у Львові, громадська організація «Східно-Європейське співробітництво» (Литовська Республіка) за фінансової підтримки Ради культури Литви.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ