У львівському музеї Шептицького реставрують давню ікону, яку виявили після демонтажу стіни (відео)

291
Віднайдена надбрамна Ікона святого Вінсента
Віднайдена надбрамна Ікона святого Вінсента

У Музеї Митрополита Андрея Шептицького у Львові реставрують віднайдену надбрамну Ікону святого Вінсента, покровителя сиріт. Її виявили над дверима до музею після того, як демонтували стіну і туалети, збудовані тут за радянських часів.

Реставрує віднайдені розписи художниця-реставраторка Ірина Гірна. Під надбрамним образом 18 століття вона знайшла ще більш ранні розписи.

“Зведену у радянські часи стіну, за якою були туалети, ми демонтували на початку червня цього року, отримавши всі необхідні дозволи від Управління охорони історичного середовища Львова та Департаменту архітектури та містобудування Львівської ОВА. Адже комплекс колишнього монастиря отців-реформатів, за адресою вул. Кривоноса, 1, де сьогодні є храм святого Климентія Шептицького та Музей Митрополита Шептицького, є пам’яткою архітектури”, — кажуть у музеї.

Стіну з туалетами та “глухе подвір’я” тут збудували в радянські часи, коли в комплексі колишнього монастиря перебували жіноча колонія та школа міліції.

Позаяк, над дверима до музею, що були колись монастирськими, виявили надбрамну ікону святого Вінсента. А під нею – барокові розписи, створені, можливо, ще при будівництві монастиря отців-реформатів.

“Коли ми демонтували стіну, виявили нішу над дверима. І коли з неї забрали цеглу, побачили образ. Він з кінця 18 століття, намальований на тиньку, технікою секкофрески (“сухої фрески”). Її потім кілька разів поправляли, але, на щастя, це фарба вапняна, тому нічого страшного не зробили. Але під цим образом ми відкрити дуже цікаву знахідку часів отців-реформатів, що були першими господарями цієї обителі. Ікона святого Вінсента – вже часів, коли цей монастир передали сиротинцю. Але під нею є ще одна ніша. Вона кольорована рожевим, а знизу маємо ще один гарний бароковий орнамент з вазою. Припускаю, що в цій давнішій ніші могла стояти якась скульптура, яка вже не збереглася. Напевно, коли прийшов сюди сиротинець, вони замурували цю давню нішу, бо, можливо, було вже не модно. І зверху намалювали святого Вінсента, який є покровителем сиротинців і сиріт”, — зазнає художниця-реставраторка, менеджерка експозиції музею Ірина Гірна.

Зараз майстриня закріплює розписи та відкриває частину давнішого розпису. Минулого тижня в музеї відбулася перша реставраційна рада, де фахівці вирішували, яким має бути остаточний варіант реставрації.

За словами директора та засновника музею о. Севастьяна Дмитруха, розписи обох періодів збережуть та експонуватимуть. Завершити реставрацію планують до середини серпня.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.