У Львівському музеї історії релігії відкриють “Вікно в інший світ”

222
Дарування білим слоном чаші з ліками
Дарування білим слоном чаші з ліками

В п’ятницю, 12 лютого 2021 року, о 16 годині у Львівському музеї історії релігії  (площа Музейна, 1) презентують виставку “Вікно в інший світ. Цаклі з колекції Львівського музею історії релігії”.

Цаклі (“карточки для посвят”) – мініатюрні прямокутні зображення виконані на полотні, картоні, тонких листках гімалайської слюди мінеральними фарбами, аквареллю. Іноді такі малюнки вирізали на дощечках, а потім друкували на папері чи тканині.

Бодхісаттва
Бодхісаттва

На цаклях зображали Будд, святих, божества, демонів, а також атрибути й символи, щоб краще розуміти певний ритуал або ж цикл вчень. Головним принципом “карточок для посвят” є закон: одна картинка – одне зображення божества чи символу. Відомо, що для ритуальної посвяти чи поховального обряду художники готували від десяти до сотні таких буддійських карточок. Цаклі використовували при будівництві монастиря, для перенесення вівтаря, вони замінювали ритуальні об’єкти, які важко створити. Їх носили як обереги на шиї у спеціальних молитовних коробочках – гау. Цаклі слугували опорою вірянину на шляху до вдосконалення, були для нього помічниками і захисниками у повсякденному житті. Найбільше їх застосовували у тибетському живописі, а згодом у живописі Монголії, Бурятії.

Будда з учнями
Будда з учнями

На виставці у Львівському музеї історії релігії представлять 64 зображення іконок-карток. Роботи зберігаються у групах “Живопис”, “Графіка”. Їх датують періодом XIX-XX століть. Середні розміри – 6 х 7 см. Значну частину малюнків передав на постійне зберігання до Музею патріарх українського і львівського колекціонерства Іван Гречко. Серед них – “Дарування білим слоном чаші з ліками”, “Зерна гірчиці – сприятлива субстанція”, “Сім скарбів Чакравартіна”, “Дарування богинею ліків”, інші.

Дарування білим слоном чаші з ліками
Дарування білим слоном чаші з ліками

Організатори мали на меті ознайомити з історією, різноманітністю й технологією тибетського живопису, розкрити значення цаклів у давньому виді мистецтва індійської культури.

Куратор виставки – Володимир Гарбузюк, старший науковий співробітник. Виставка чинна протягом місяця.

Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.