Вчора , 2 серпня 2018 р. у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові відбулася зустріч з Лесею Низовою — донькою поета шістдесятника, пророка і лірика Івана Низового.
В цей сонячний день, у камерній атмосфері Львівського дому Грушевських Леся Низова розповіла про життєвий шлях свого батька та познайомила присутніх з його творчістю пронизаною любов’ю до рідної землі, до історії, пророчими словами про майбутнє України, написаними задовго до подій, що відбуваються зараз.
Окрім віршів Леся Низова презентувала два, із запланованих п’яти, видання творів батька, які уже побачили світ, а також «Городоцьку читанку» для позакласного читання у яку увійшли вірші для дітей Івана Низового та ілюстрації на ці твори, намальовані дітками.
Загалом творча спадщина поета нараховує понад 7000 різножанрових творів. За життя автора світ побачило 103 збірки. Сьогодні ж донька поета Леся Низова популяризує творчість батька, організовуючи вечори, присвячені його пам’яті по усій Україні.
Надзвичайно щемливим моментом для усіх присутніх став перегляд фрагменту документального фільму про Івана Низового. Почуті думки, що пролунали з уст самого поета , розповідь про дитинство, його переживання – дали відчуття незримої присутності Івана Даниловича на зустрічі.
п. Леся була дуже близька з батьком, тож не дивно, що перше, про що подумала донька, на початку війни – збереження документів та творів Івана Низового, які вивезла на Львівщину. Єдине за що переживає – могила батька. Не має змоги навідуватися, адже похований він у Луганську. Там – це єдина могила українською мовою. І на ній – лелека, який у батька асоціювався з місцем на Сумщині, де народився та терикони – символ Донбасу, який вважав своєю другою батьківщиною, адже мешкав тут понад 40 років.
Довідково: Іван Низовий – письменник, публіцист, редактор, громадський діяч, автор понад 100 збірок поезій, прози, публіцистики, перекладів, творів для дітей. Лауреат низки республіканських і міжнародних літературно-мистецьких премій, зокрема Олекси Гірника і братів Лепких.
Народився письменник на Сумщині у часі Другої світової війни. Попри складнощі життя закінчив заочно факультет журналістики Львівського університету, та став працювати журналістом. Там і почався його творчий шлях.
Згодом Іван Данилович переїздить до Луганська, де і мешкав все своє подальше життя. Активно друкується, стає членом Спілки письменників України. Його проза та вірші перекладалися англійською, польською, чеською, татарською та іншими мовами, хоча писав він їх українською. Цікаво, що У творчості Івана Низового в можна побачити передбачення подій, які сьогодні відбуваються на Сході України.
18 листопада 2015 року Рівненською обласною організацією Національної спілки письменників України спільно з донькою письменника Лесею Низовою засновано Всеукраїнську літературну премію на увічнення пам’яті Івана Даниловича Низового.
Софія ЛЕГІН