22 вересня 2023 р. у ліцеї № 51 імені Івана Франка Львівської міської ради (вул. Скісна, 1) відбувся захід з нагоди 150-річчя від народження Івана Боберського. Зі вступним словом виступила вчителька фізичного виховання Леся Новик. Вона наголосила на значних заслугах Івана Боберського як основоположника українського тіловиховання. Окрім іншого згадала про невелику вулицю Івана Боберського, яка примикає до території ліцею. Представила випускника ліцею № 51, а тепер доктора історичних наук, професора Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрія Сову.
Доповідач розповів про життєвий шлях Івана Боберського. Багато присутніх, як гімназистів так і вчителів, вперше побачили низку фотографій з життя Великого Українця.
У своєму виступі Андрій Сова наголосив на тому, що упродовж ХVІ–ХХІ ст. рід Боберських збагатив українську провідну верству священниками, педагогами, науковцями, військовими, громадськими й культурно-просвітніми діячами. Одним з його яскравих представників став Іван Боберський (1873–1947) – український націєтворець: державний, військово-політичний і громадський діяч, педагог, організатор, основоположник українського тіловиховання, спортсмен, філолог, журналіст, редактор, видавець, перекладач, архівіст, фотограф, меценат. 14 серпня 2023 р. виповнилося 150 років від дня його народження.
У незалежній Україні ім’я Івана Боберського було повернено із забуття. Сприяли цьому низка заходів та рішень. Зокрема, 2011 р. у Львівському державному університеті фізичної культури (тепер – імені Івана Боберського) запроваджено спеціальну нагороду – Почесну відзнаку імені Івана Боберського; Львівська обласна рада проголосила 2013 р. Роком Івана Боберського; у листопаді 2013 р. за сприяння ЛДУФК світ побачив документальний фільм «Де сила, там воля витає!» (автор сценарію та режисер Тарас Каляндрук); у червні 2015 р. при Науковому товаристві імені Шевченка створено Комісію тіловиховання і спорту імені Івана Боберського; у лютому 2019 р. Львівському державному університету фізичної культури присвоєно ім’я Івана Боберського; у вересні 2020 р. Посольство України у Республіці Словенії за участі державних словенських органів влади встановило пам’ятну таблицю Іванові Боберському в Тржичі на будинку, де він проживав упродовж 1932–1947 рр.; у березні 2023 р. Львівська обласна рада проголосила 2023 р. Роком Івана Боберського.
Далі доповідач висвітлив основні віхи життя та діяльності Івана Боберського. З-поміж іншого наголосив на тому, що внуки брата Івана Боберського Юліана навчалися в школі № 51 імені Івана Франка (тепер – ліцеї). Всім присутнім врізалися в пам’ять моральні настанови та афоризми Івана Боберського.
Завершився захід невеликою вікториною. Переможці (учні та вчителі) отримали поштівки з серії «Українське тіловиховання». Книги про Івана Боберського поповнили бібліотеку ліцею. Андрію Сові провели екскурсією ліцеєм, який за останні двадцять років відчутно змінився. Кожен клас облаштований сучасною технікою та має всі умови для навчання. Присутні поділилися спогадами про 1980–1990-ті рр., обмінялися думками та планами на майбутнє.
Андрій КОЗИРА
мандрівник