Церква Петра і Павла на Личакові – храм трьох конфесій

3716
Церква Петра і Павла на Личакові - перлина в духовному вінці українського Львова
Церква Петра і Павла на Личакові - перлина в духовному вінці українського Львова

Є у Львові чимало стародавніх храмів, що знаходяться поза межами історичного центру міста, осторонь головних туристичних маршрутів … Якщо про пам’ятки середмістя написано багато статей, розвідок, монографій в науковій та краєзнавчій літературі, маємо й спадщину, про яку є лише скупі згадки в довідковій літературі.

Церква св. апостолів Петра і Павла на Личакові відіграла в релігійному і національному житті Львова й України велику роль, і про неї наша розповідь сьогодні.

Церква Петра і Павла на Личакові. Фото 2015 року
Церква Петра і Павла на Личакові. Фото 2015 року

Дати появи першого храму на цьому місці немає. Вперше про культову споруду згадано у листі лавника і писаря Самійла Кушевича у 1648 році, під час поїздки львівських перемовників до табору Богдана Хмельницького : ” … Їхали наші посли через саме згоріле передмістя. Відразу ж від міської хвіртки аж до шляху за костелом св. Петра ліворуч якого розташувалась величезна купа татар, а поруч жив у господі Хмельницький разом з Тугай-Беєм “.

Петропавлівський храм на Личакові, фото Юзефа Едера, 1860 - 1870 рр.
Петропавлівський храм на Личакові, фото Юзефа Едера, 1860 – 1870 рр.

Дослідники сходяться на думці, що храм з’явився у кін. XVI – поч. XVII ст., коли Глинянська дорога остаточно набула значення важливої торгівельної артерії міста. Також вважається, що від початку церква була православною, оскільки Личаківська дільниця віддавна мала в основі русинський (український) склад …

Фігура св. апостола Петра на тер. церкви. Фото 2015 року
Фігура св. апостола Петра на тер. церкви. Фото 2015 року

Архітектура пам’ятки, яку маємо змогу бачити сьогодні, зберегла риси бароко та класицизму (ост. – дзвіниця). Перша точна дата будівництва – 1668 рік, коли зводиться придорожня каплиця. У сер. XVIII ст., згідно рішення католицького архієпископа Миколая Вижицького, храм передано у власність і опіку католиків, ченців-паулінів.

Цікавим є те, що попри перебудови та крізь століття, досі маємо змогу побачити оборонний характер споруди – півкруглі вікна розташовано на висоті бл. шести метрів від землі, багато елементів закуто у метал.

У 1760 – 1770 рр. храм перебудовується під монастир, але цісар, в ході реформи, протягом 1786 -1788 років ліквідовує орден, зокрема й цей монастир. Храм передано греко-католицькій громаді.

Церква Петра і Павла на поштівці, до 1914 року
Церква Петра і Павла на поштівці, до 1914 року

У 1798 році, під керівництвом архітектора Клеменса Фесінгера відбулась реконструкція під церкву, було зведено притвор з дзвіницею, у 1887 р. проведено загальну реставрацію храму. Через декілька років Вікторія Шімзер подарувала храмові статую святого Петра, виконану скульптором Пер’є у 1870-их роках, ії встановлено праворуч від храму.

Фасад церкви Петра і Павла. Фото 2015 року
Фасад церкви Петра і Павла. Фото 2015 року

Після насильницької ліквідації Української Греко-Католицької Церкви в 1946 році, храм переходить в юрисдикцію РПЦ. А в 1969 році настоятелем парафії став майбутній Патріарх УАПЦ – Володимир (в схимі Димитрій) Ярема.

Фігура апостола Павла на тер. храму. Фото 2015 року
Фігура апостола Павла на тер. храму. Фото 2015 року

Новітній період історії церкви св. ап. Петра і Павла розпочинається із проголошенням в його стінах відродження Української Автокефальної Православної Церкви. 19 серпня 1989 року священики Володимир Ярема та Іван Пашуля оголосили про вихід з-під юрисдикції Московського Патріархату. Петропавловська церква стала першим храмом в Україні, в який увійшов Патріарх УАПЦ Мстислав ( Скрипник ) під час приїзду на українську землю в 1990 році.

Використані джерела :

http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://risu.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.