Три пам’ятники Митрополиту Андрею Шептицькому у Львові

2555
Гості на урочистому відкритті пам'ятнику Андрею Шептицькому біля Національного музею. Фото 1935 року
Гості на урочистому відкритті пам'ятнику Андрею Шептицькому біля Національного музею. Фото 1935 року

За даними книги «Пам’ятники та меморіальні таблиці Львова» це був перший український пам’ятник у Львові. Його виготовив скульптор Андрій Коверко і в жовтні 1932 року, в честь 30-річчя обіймання митрополитом його кафедри, пам’ятник Андрею Шептицькому було встановлено в напіввідкритій капличці у дворі Богословської академії.

Оскільки, двір семінарії не був звичним прохідним місцем, то небагато хто міг побачити цей витвір. Пам’ятник простояв до 1939 року, коли його, за спогадами Йосифа Сліпого, знищила Червона армія.

Семінаристи на фоні пам'ятника Андрею Шептицькому. Фото 1930-х рр.
Семінаристи на фоні пам’ятника Андрею Шептицькому. Фото 1930-х рр.

Другий львівський пам’ятник Андреєві Шептицькому встановлено у вересні 1935 року. Рік вибрано не випадковим, оскільки на нього припадала 30-та річниця відкриття Національного музею та 70-ліття його засновника — митрополита Андрея. Заходи з нагоди цих дат відбувалися в самому музеї, що знаходився на вулиці Мохнацького (тепер вул. Драгоманова). Відкриття пам’ятника відбулося 27 вересня 1935 року. В урочистостях взяло участь багато представників тодішньої української інтелігенції Львова.

Пам'ятник Андрею Шептицькому біля Національного музею. Фото 1930-х рр.
Пам’ятник Андрею Шептицькому біля Національного музею. Фото 1930-х рр.

Автором цього пам’ятника був скульптор Сергій Литвиненко. Створена ним на подвір’ї Національного музею сидяча скульптура митрополита з великою точністю передавала його образ. З 1940 року радянська влада неодноразово вимагала усунути пам’ятник. Директор музею Іларіон Свєнціцький усіляко затягував час і шукав різні приводи, аби дозволити залишити скульптуру. Пам’ятник пережив війну, однак після війни міська рада Львова видала постанову про його негайне усунення. У ніч на 10 серпня 1947 року скульптуру усунуто (за різними версіями: розбито молотами чи повалено тросом, прикріпленим до танка) і вона безслідно зникла. На місці пам’ятника з часом було встановлено божка Світовида з села Лопушанка.

Національний музей у Львові, (сучасна вулиця Драгоманова, 42), фото початку ХХ століття
Національний музей у Львові, (сучасна вулиця Драгоманова, 42), фото початку ХХ століття

У період незалежності питання про встановлення пам’ятника митрополитові підіймали багато разів. 1992 року було проведено конкурс проектів спорудження пам’ятника. 26 листопада оголошено призерів, а місцем установлення пам’ятника визначено сквер на площі Св. Юра. Однак згодом вирішено, що запропоновані проекти надто помпезні й не відтворюють духовної суті особи Андрея Шептицького.

Макет Андрія Коверка та сучасний пам'ятник Андрею Шептицькому. Сучасне фото
Макет Андрія Коверка та сучасний пам’ятник Андрею Шептицькому. Сучасне фото

І лише 25 липня 2015 року на площі перед собором Св. Юра було встановлено та офіційно відкрито Петром Порошенком пам’ятник митрополиту Андрею Шептицькому. Сучасний пам’ятник виготовлено за макетом Андрія Коверко.

Лідія ГЕРШУНЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.