Топ-5 українських першостей, що відбулись у Львові

1286
Топ-5 українських першостей, що відбулись у Львові
Перша у світі гасова лампа

1853 року в аптеці «Під золотою зіркою» у Львові, що на вулиці Коперника, фармацевти Йоган Зег та Іґнаци Лукасевич винайшли першу у світі гасову (нафтову) лампу.

Перша у світі гасова лампа
Перша у світі гасова лампа

Дослідники за наполегливим проханням свого керівника аптекаря Міколяша намагалися добути з нафти спирт, проте несподівано винайшли найраціональніший метод крекінгу нафти. З цього часу гас став найуживанішим у світі продуктом освітлення, яким навіть зараз, на початку XXI століття, ще користується третина людства.

Перший у Україні вищий навчальний заклад технічного спрямування

Львівська політехніка – одна з найдавніших академічних технічних шкіл у Європі і перша на українській землі. 4 листопада 1844 року вона була відкрита як Технічна академія, її першим директором був Флоріан Шіндлер. Восени 1848 року будинок Технічної академії згорів. В 1849–1850 роках приміщення Академії відбудували, але воно не могло задовольнити галицьку громадськість, оскільки в цей час у країнах Європи відбувалась технічна революція.

Перший у Україні вищий навчальний заклад технічного спрямування
Перший у Україні вищий навчальний заклад технічного спрямування

Підготував проект нового приміщення Академії і керував його будівництвом архітектор Юліан Захарієвич, який згодом (14 листопада 1877 року) став ректором. Будівництво головного корпусу Академії тривало 3 роки. У 1877 році Технічну академію перейменували на Політехнічну школу з правами вищого технічного навчального закладу Австро-Угорської імперії. Вона стала складовою європейської технічної науки. У Політехнічній школі навчалися студенти з Росії, Німеччини, Румунії, Франції, Туреччини та інших країн.

Перша в Україні залізниця

У 1859 році почалося прокладання колії з Перемишля до Львова протяжністю 97,6 км. У Львовi в жовтнi 1861 року завершили будівництво вокзалу, який у майбутньому мав служити відправним центром для чотирьох напрямкiв: зi Львова до Кракова, Чернiвцiв, Бродiв та Пiдволочиська.

Перша в Україні залізниця
Перша в Україні залізниця

Перший пасажирський потяг прибув з Перемишля до Львова 4 листопада 1861 року о 14:30. На всiх станцiях його курсування – в Медицi, Мостиськах, Судовiй Вишнi, у Мшанi – поїзд вiтали сотнi селян, приїзд «сталевого коня» урочисто зустрічали мiсцевi музиканти.

Перша в Україні газета

1749 року у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети («Kurier Lwowski»), а 1776 року почала виходити  газета «Gаzette de Leopol» (тижневик) – перша регулярна газета в Україні.

Перша в Україні газета
Перша в Україні газета

1811 року у Львові вийшла найстаріша з існуючих зараз в Україні газет і найстаріша з існуючих зараз у світі польських газет «Gazeta Lwowska», а 1848 року перша в історії газета українською мовою «Зоря Галицька».

Перший в Україні футбольний матч

У серпні 1984 року в спортивному виданні “Гімнастичний путівник” кореспондентом Ксав’єром Фішером опублікований детальний звіт про другий зліт гімнастичного товариства “Сокіл”, у якому детально описано хід футбольного матчу між сокільськими командами Львова і Кракова, що відбувся у суботу 14 липня 1894 р. о 17 годині на львівському стадіоні. Як стало відомо згодом, автор описав перший в Україні футбольний матч.

Топ-5 українських першостей, що відбулись у Львові

У статті повідомлялося, що футболісти Львова грали у сірих гімнастичних штанях, білих футболках і гімнастичному взутті, а футболісти Кракова – у синіх штанях, білих футболках і гімнастичному взутті. Команда зі Львова здобула перемогу – м’яч на 6-й хвилині забив у північні ворота учень учительської гімназії Володимир Хомицький.

Наталія Бойченко

Джерела: ct.lviv.ua/ukwyr.com.ua

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.