ТОП-10 зниклих скульптур львівських святих

5887

Одним із елементів оформлення екстер’єру будь-якого храму є скульптури святих. Але, якщо на самому храмі ставлять скульптури пов’язані з назвою самої споруди, то перед ним традиційно розміщують фігури святих-хранителів, які будуть оберігати храм, місто та людей. Зазвичай кожне місто має своїх святих покровителів, і Львів в цьому не є винятком. Діва Марія, Яна Непомук, Яна з Дуклі – фігури цих святих найчастіше можна було побачити в старому Львові. Однак, різноманітні війни, зміни ідеологічних режимів та й просто час спричинили до того, що багато скульптур святих покровителів міста є втраченими на сьогодні. Розглянемо ж десятку найвідоміших сакральних фігур, які було втрачено впродовж останніх 100 років.

Колона Сикстів та скульптура Яна Непомука. Фото 1920-х рр.
Колона Сикстів та скульптура Яна Непомука. Фото 1920-х рр.
  1. Колона Сикстів

Однією з найдавніших пам’яток Львова є колона Сикстів, котра збудована близько 1580 року. До нашого часу колона вціліла, але не повністю. Колись її вершечок прикрашав куб у вигляді каплички, на одній з граней котрого було зображено Ісуса на хресті, зі стоячими під хрестом Богородицею та Апостолом Йоаном,  а в арочній ніші на іншій грані – постать святого у чернечій сутані з розп’яттям у руках. Найвірогідніше – це зображення Св. Франциска Асизького. У 1939 році колону було частково пошкоджено, а з приходом радянської влади після війни куб-капличку взагалі прибрали. На щастя, повністю його не знищили, а перенесли до саду Музею українського мистецтва на вул. Драгоманова. Там цей скульптурний витвір зберігається і досі. Не зрозумілим тільки є питання, чому цей один з найстаровинніших витворів львівського мистецтва досі не відреставровано, і не поміщено на його законне місце.

  1. Скульптура Яна Непомука поруч колони Сикстів

Одразу поруч колони Сикстів, на наріжнику паркану стояла ще одна скульптура – святого Яна Непомука. Створено цей витвір барокового мистецтва ймовірно на початку XVIII ст.. З приходом радянської влади по закінченню Другої світової війни цю скульптуру було знищено.

Фігура Матері Божої біля входу до костелу Марії Магдалени. Фото 1905 року
Фігура Матері Божої біля входу до костелу Марії Магдалени. Фото 1905 року
  1. Фігура Матері Божої перед костелом Марії Магдалени

Зовсім поруч до колони Сикстів і скульптури Св. Яна Непомука, але ближче до входу у костел Марії Магдалени, у другій половині XIX ст. було поставлено фігуру Матері Божої. Встояти їй вдалось трішки довша, ніж її «сусідам», однак в 1962 році скульптуру все таки було знесено радянською владою.

  1. Колона з Богоматір’ю перед закладом Оссолінських

Колона з Матір’ю Божою колись стояла поруч закладу Оссолінських (бібліотека Стефаника). Точна дата її створення невідома, однак дослідники припускають, що вона постала на цьому місці ще за існування костелу Кармеліток Босих, який було зруйновано наприкінці XVIII ст. В перші роки після Другої Світової війни скульптуру Богородиці було знищено радянською владою.

  1. Янголи на сходах костелу Святого Антонія

Сьогодні ми маємо можливість спостерігати давню скульптуру Діви Марії авторства скульптора Себастьяна Фесінгера, що стоїть на сходах костелу Св. Антонія. Поставлено її тут ще в 1755 року, та на щастя жодна війна і жоден режим не здолали цю скульптуру і вона надалі оберігає храм. Та ще до Першої світової війни постать Богородиці не стояла в самотності. Обабіч неї розміщувалося два ангели. Проте їхнє існування, судячи з всього, припинила війна.

  1. Скульптура Матері Божої перед костелом Марії Сніжної

Справжнім шедевральним витвором мистецтва була фігура Матері Божої, що стояла перед костелом Марії Сніжної. Створено її ще у XVIII ст., а  авторство приписують Івану Георгію Пінзелю. Початково ця скульптура стояла біля костелу місіонарів на Замарстинові, звідки її перенсли до костелу Марії Сніжної.  Дана фігура Матері Божої встояла під час обох світових війн, і навіть на початках радянської влади. Однак десь в середині-кінці 1960-х років, вона непомітно зникла і подальша її доля, на жаль, невідома.

  1. Фігура Діви Марії перед Домом Опіки Св. Ядвіги

Маловідомою є скульптура Діви Марії, що стояла з 1895 року в саду свого будинку на вул. Солодовій, 10. У цьому будинку “Товариство терціарок Св. Франциска” утримувало Дім Опіки Св. Ядвіги, де опікувалися львівськими служницями, які не мали житла. Під час І світової війни в будинку був розташований шпиталь Червоного Хреста, де сестри провадили звичну для себе діяльність. Достеменно невідомо коли саме скульптура Богородиці була втрачена. Найімовірніше це сталося або в міжвоєнний період, або ж з приходом радянської влади.

Колона та фігура Яна з Дуклі перед костелом Бернардинів. Фото 1926 року
Колона та фігура Яна з Дуклі перед костелом Бернардинів. Фото 1926 року
  1. Фігура Святого Яна з Дуклі перед костелом Бернардинів

У 1734-1736 рр. перед центральним входом до костелу Бернардинів коштом польного коронного гетьмана Северина Жевуського була встановлена колона на честь Св. Яна з Дуклі, який вважався захисником Львова. На вершині колони містилася фігура Св. Яна, автором котрої був різьбяр Томаш Гуттер з Ярослава. Скульптурі вдалося встояти понад два століття, однак у 1946 році її прибрали. З 1950-го року вершину колони прикрашає декоративна ваза.

Скульптура Яна Непомука перед костелом Св. Анни. Фото 1941-1944 рр.
Скульптура Яна Непомука перед костелом Св. Анни. Фото 1941-1944 рр.
  1. Фігура Яна Непомука перед костелом Святої Анни

У 1810 році на роздоріжжі перед костелом Святої Анни була поставлена фігура Св. Яна Непомука, патрона мандрівників та подорожніх. Після ІІ світової війни храм спіткала нещаслива доля. Спочатку тут почали діяти залізничні каси, а з 1960-х років – меблевий магазин. Доля ж самої скульптури була не кращою. Одразу після війни вона зникла з площі перед храмом.

Фігура Яна Непомука на містку через Полтву на місці теперішнього проспекту Шевченка. Фото 1860-х рр.
Фігура Яна Непомука на містку через Полтву на місці теперішнього проспекту Шевченка. Фото 1860-х рр.
  1. Скульптура Яна Непомука на містках через Полтву

Ще одна фігура Св. Яна Непомука містилась колись на містку біля готелю “De Russie” — “Російський”(тепер гот. Жорж). Точна дата її появи невідома, однак вже в 1830-х роках її було перенесено в кінець вул. Св. Яна (пр. Шевченка у збігу вулиць Фредра, Герцена, Саксаганського) та поставлено на мості через Полтву, що протікала тоді серединою вулиці. У 1890 р. ложе Полтви було остаточно замуровано під землею, а статую Св. Яна демонтували і перенесли до костелу Св. Миколая, де вона стояла посеред круглої клумби перед костелом. Подальша доля цієї пам’ятки давнини після 1939-1940 р. невідома.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

Екскурсійний маршрут: “Львів під опікою Святих” // http://www.literacy.com.ua/lvovoznavstvomenu/104-tematichni-ekskursiji/821-ekskursiinyi-marshrut-qlviv-pid-opikoiu-sviatykhq.html

Лемко І. Львівські пам’ятки-кочівники // http://zaxid.net/news/showNews.do?lvivski_pamyatkikochivniki&objectId=1050494

Головна вулиця Львова // http://together.lviv.ua/index.php?id=897

Арсенали // http://lviv-format.livejournal.com/61491.html

Фігура Св. Яна Непомука // http://1256.lviv.ua/fighura-sv-iana-niepomuka/

Інтернет-портал www.lvivcenter.org

Інтернет-ресурс www.polona.pl

Мельник І., Масик Р. Пам’ятники та меморіальні таблиці Львова. – Львів, 2012

Котлобулатова І. Львів на фотографії 1860-2006. – Львів, 2006.

Котлобулатова І. Львів на фотографії-2:  1860-2011. – Львів, 2011.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.