Симфонічний оркестр INSO-Львів презентував запис увертюри до опери Дж. Верді La Forza del Destino (відео)

542
Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині
Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині

Під час суворого карантину світом прокотилася хвиля музичних відеороликів в рамках акції #StayAtHome та на підтримку лікарів, що знаходяться на передовій боротьби із пандемією COVID-19. В Україні карантин ще накладається на «специфічне» відношення влади, держави до культури і мистецтва загалом. Тож, наші  митці нагадали про своє існування всеукраїнською акцією #СтопКультурний Карантин!

Тим часом, світ поступово виходить з вимушеної ізоляції, у нас вводять так званий адаптивний карантин. Проте, ні держава, ні пересічні люди не замислюються над тим, що для Культури і Мистецтва нічого не закінчилося і поступовий – в дуже обмеженому складі – вихід на репетиції зовсім не означає, що завтра відкриють двері театри, музеї, філармонії, концертні зали…

Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині
Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині

Люди творчих професій, колективи – оркестри, солісти, балетні, оперні і драматичні трупи – вийдуть з карантину останніми з усіх галузей людської діяльності, а відновлення докарантинного творчого ритму життя може затягнутися на невизначені терміни. Зокрема, в нашій країні, де культура, навіть попри прийняття певних і потрібних законопроєктів, як і раніше знаходиться десь на периферії загальної свідомості. І багато культурних діячів та інституцій з цього процесу вийдуть із великими втратами: неможливість нових прем’єр, скорочення, переформатування, нерентабельність залів, заповнених на третину, неможливість укладання контрактів із міжнародними зірками. Понад 1 млн. людей, що дають 4% ВВП країни, не зможуть повноцінно здійснювати свою професійну діяльність, поки не з’явиться вакцина, а з нею масове щеплення.

Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині
Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині

Захоплений усіма цими думками та щирими переживаннями, симфонічний оркестр INSO-Львів Львівської національної філармонії усвідомив, що права зупинитись і чекати на «кращі часи» не має, бо для артиста симфонічного оркестру така зупинка дорівнює професійній смерті. Оркестр успішно опанував нові для себе сучасні технологічні інструменти, організував і провів серію онлайн подій-концертів з включеннями «наживо», декілька онлайн майстер-класів та низку репетицій з диригентом. І вже в квітні оркестр почав працювати над унікальним продуктом-дебютом,  аналогів якому, схоже, немає. Принаймні, у нашій країні.  Правду кажуть, що карантин, – час відкриттів нових можливостей в собі і, в першу чергу, шанс подивитись на світ в іншому ракурсі.

Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині
Симфонічний оркестр INSO-Львів на карантині

Ідея народилась після першої спільної зустрічі оркестру INSO-Львів в ZOOM під час ізоляції. Проаналізувавши всі можливості інтернет-ресурсів, спільно із диригентом Ярославом Шеметом вирішили зробити запис увертюри до опери Дж. Верді La Forza del Destino («Сила Долі»). Можливо, найкращої з вердіївських увертюр, – наскрізь драматичної, з потужним філософським підтекстом про панування якихось надлюдських сил, про провину і відповідальність за трагічний розвиток подій, обумовлений будовою світу в цілому. Дуже символічно, чи не так?! Ви зможете відчути збережену і ювелірно відтворену оркестром драматургію твору, навіть незважаючи на всі обмеження і труднощі ізоляції.

Протягом століть музика піднімала дух, щоб об’єднувати людей, особливо в часи невизначеності. Сьогодні ніде це не проявляється так яскраво, як у випадку з мережевими, віртуальними концертами. Вони роблять кожного артиста симфонічного оркестру солістом –  у своїй «домівці»-кадрі. Це особливий спосіб візуалізації оркестрової музики та її колективного народження майже зсередини – «кухня», яку багато хто з публіки, ніколи не бачив. Адже зазвичай, у концерті «наживо», ми не завжди бачимо виокремленими цих «провідників» музики.

Проєкт реалізований завдяки Голові Опікунської ради оркестру – Лідії Білас.

Ольга МАКСИМ’ЯК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.