«Світ львівської Ставропігії» відкриють у Львівському музеї історії релігії

235
Домініканський собор
Домініканський собор

У вівторок, 28 вересня 2021 року, о 16 годині у Львівському музеї історії релігії (вул. Музейна, 1) презентують виставку «Світ львівської Ставропігії. До 30-ліття відродження Львівського ставропігійського братства».

Мета організаторів – показати діяльність Львівського Крайового ставропігійного братства святого апостола Андрія Первозваного, яке відродилося 1989 року, у Незалежній Україні. Братство є спадкоємцем Львівського ставропігійського братства, яке заснували у XV столітті при Успенській церкві, і форпостом українства в Галичині.

У зв’язку із запровадженням локдауну відкриття виставки, яке мало бути дещо раніше, було перенесено.

Служебник (Літургікон) Ставропігійного Успенського братства. 1702 рік. Фото з http://tsdazu.gov.ua/index.php/ua/online/47-all/252-online.html
Служебник (Літургікон) Ставропігійного Успенського братства. 1702 рік. Фото з http://tsdazu.gov.ua/index.php/ua/online/47-all/252-online.html

Виставка «Світ львівської Ставропігії» складається з двох частин. Одна знайомить з історією Львівського ставропігійського братства. Організатори виставлять першу хоругву відродженого братства, статут, натрунний портрет братчика, інше. Привертає увагу мідерит італійського майстра Абрагама Гоґенберґа «Вид Львова 1612 року» за малюнком роботи Ауреліо Пассаротті. Це перше друковане зображення Львова. Цікавими є особисті речі священника церкви Петра і Павла у Львові, ініціатора відродження братства отця Володимира Яреми (майбутнього Патріарха Київського і всієї України УАПЦ Димитрія): мантія, кукіль, друкарська машинка, на якій він друкував наукові роботи.

Другу частину виставки становлять експонати, які показують сучасну діяльність Львівського ставропігійного братства. Серед них – матеріали, що розповідають про роботу газети «Успенська вежа». Завдяки  братчикам, протягом тридцяти років вона регулярно виходить. (У той час як інші видання були нерегулярними або банкрутували чи просто зникали.) Експонуватимуть афіші братства, зокрема присвячені фестивалю «Прощання з колядою», який засновано 1997 року з ініціативи Патріарха Димитрія. Відвідувач ознайомиться з інформацією про діяльність хору «Ставрос», побачить сучасні хоругви братств Львова і львівської області.

Герб ставропігійного братства на задній поверхні служебника. Фото з https://uk.wikipedia.org
Герб ставропігійного братства на задній поверхні служебника. Фото з https://uk.wikipedia.org

Привертає увагу інтер’єр помешкання кінця XVI – початку XVII століть, зокрема стіл-скриня, стільці. Предмети відтворюють побут львівських міщан. Такі речі могли стояти у квартирах братчиків, що тоді було типовим для Львова.

Виставка є результатом плідної співпраці Львівського музею історії релігії з Львівським Успенським братством, Церквою Успіння Пресвятої Богородиці, Львівським історичним музеєм, Музеєм етнографії і художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

Куратор виставки – Людмила Ходькова, завідувачка відділу «Православ’я».

Виставку можна оглянути протягом місяця у виставковій залі Львівського музею історії релігії.

Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.