“Світ кабукі”, або фантастичний куточок давньої Японії у Львові

1991
"Світ кабукі", або фантастичний куточок давньої Японії у Львові

З 4 по 26 березня 2017 року, у виставкових залах  історичного комплексу НМЛ ім. Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова,42), у рамках року Японії в Україні посольство Японії в Україні та Національний художній музей України презентують виставку японської гравюри укійо-е “Світ кабукі” – одного з виняткових явищ світового мистецтва, яке вплинуло на формування не тільки культури Японії, але й на історію всієї світової культури.

На виставці експонується близько 100 робіт найвпливовішої школи японської графіки ХІХ століття – школи Утаґава. Її представники відомі творами у жанрі якуся-е – зображень акторів театру кабукі. Актори користувались надзвичайною популярністю серед городян, що сприяло розвитку художнього напряму.

Експозиція виставки "Японська гравюра укійо-е "Світ кабукі"
Експозиція виставки “Японська гравюра укійо-е “Світ кабукі”

У жанрі якуся-е працювали видатні майстри, котрі лишили після себе шедеври світового значення. Японська театральна гравюра стала самоцінним мистецтвом. Гравюри укійо-е справили значний вплив на європейське мистецтво, виникає окреме явище – японізм. Передача кольору, композиція позначились на творчості французьких імпресіоністів, Вінсента Ван Гога, Клода Моне. Наприкінці ХІХ століття гравюри укійо-е стали всесвітньо популярними, їх колекціонували Дега, Уістлер, Золя та ін. Японська гравюра стає синонімом вишуканості та гарного смаку.

На виставці найширше представлені роботи Утаґави Кунійосі (1798-1861), останнього великого майстра укійо-е та одного з найталановитіших авторів образів акторів театру кабукі. Серед його учнів – Утаґава Куніясу (1794–1832), роботи якого є дуже рідкісними, та Утаґава Йосіїку (1833–1904), який відомий не лише як майстер укійо-е, а і як карикатурист у перших газетах після реставрації Мейдзі. Утаґава Кунісада, знаний як Тойокуні III (1786-1865) –  найвідоміший, найбільш плідний та фінансово успішний художник школи Утаґава.  Яскраві декоративні гравюри представлені поруч з роботами його учнів Утаґави Куніакі, Утаґави Куніакі II, Утаґави Садафусі.

Експозиція виставки "Японська гравюра укійо-е "Світ кабукі"
Експозиція виставки “Японська гравюра укійо-е “Світ кабукі”

Мистецька мова й образи укійо-е складалися під значним впливом естетики театру кабукі. На гравюрах ми бачимо не живих реальних людей, а театральні амплуа актора, його перевтілення. Обличчя схожі на маски, пози й жести умовні. Як і на театральній сцені, простір у гравюрі різко обмежений і розмежований, а усі фігури і предмети на другому плані схожі на театральну площинну декорацію. Гравюра утворює єдиний візерунок з фігур людей і барвистих тканин, каліграфічних написів і прикрас інтер’єру, завдяки чому створюється враження рівнозначності і важливості кожного елементу. Візерунок робить гравюру укійо-е схожою на розкішну тканину з витонченою вишивкою – таку ж, як одяг персонажів театру кабукі.

Експозиція виставки "Японська гравюра укійо-е "Світ кабукі"
Експозиція виставки “Японська гравюра укійо-е “Світ кабукі”

У рамках виставки запланована програма майстер-класів та лекцій у співпраці з Кафедрою сходознавства ім. проф. Ярослава Дашкевича Львівського національного університету ім. І. Франка та Японським клубом NIHONBU:

10 березня, 15:00

Кураторська екскурсія. Юлія Зиновіїва – культуролог, учений секретар Національного художнього музею України, куратор виставки “Світ кабукі”. За вартістю вхідного квитка.

11 березня, 11:00 та 14:00

Кураторська екскурсія.Юлія Зиновіїва – культуролог, учений секретар Національного художнього музею України, куратор виставки “Світ кабукі”. За вартістю вхідного квитка.

12 березня, 15:00

Лекція “Японська гравюра” (виникнення мистецтва гравюри в Японії, канони та найвідоміші майстри). Лектор – Анастасія Ворончихіна, культуролог, аспірант ЛНУ ім. І.Франка, співзасновник японського клубу NIHONBU. Вартість – 25 грн.

14 березня, 16:00

Майстер-клас з оріґамі для дорослих та дітей. Вартість – 30 грн.

18 березня, 15:00

Лекція “Японська чайна церемонія”. Лектор – Забуранна Ореста Володимирівна. Кандидат філологічних наук, доцент кафедри сходознавства ЛНУ ім. І.Франка. Вартість: 25 грн.

25 березня, 15:00

Лекція “Традиційні театри Японії” Лектор – Горошкевич Олена Георгіївна. Старший викладач кафедри сходознавства ЛНУ ім. І.Франка.  Вартість: 25 грн.

26 березня, 15:00

Майстер-клас з каліграфії для дітей.  Вартість – 50 грн.

Виставка триватиме “Японська гравюра укійо-е “Світ кабукі” експонуватиметься у виставкових залах  історичного комплексу НМЛ ім. Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова,42) з 4 до 26 березня 2017 року. Оглянути експозицію можна з 10:00 до 18:00 щодня окрім понеділка та вівторка.

Христина ГОРИНЬ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.