Нова інтернет-мапа Любачівщини і трьох сусідніх повітів об’єднує населені пункти колишнього Львівського воєводства, які були населені українцями (до 1947 року). Окрім Любачівського карта включає частину Яворівського, Рава-Руського та Сокальського повітів, які опинились за лінією Керзона. У сучасних кордонах карта охоплює Підкарпатське і Люблінське воєводства на території Республіки Польща. Ця мапа є продовженням проекту “LemkoLand. Beta 2.0”.
«Створити на наповнювати мапу мене надихнули мої друзі лемки. Досить часто зустрічаючи нащадків вихідців з найзахіднішої частини Львівщини я помітив, що значна частина молоді не має уявлення, де знаходиться територія проживання їхніх предків і вважає, що це Лемківщина. Відтепер кожен охочий може ввести назву в пошуку на мапі і дізнатись про населений пункт предків, – розповідає Андрій Стадник, координатор проекту. – Окрім цього, це гарна можливість для знайомства вихідців з цієї території, які були депортовані, як в рамках обміну населенням, так і операції «Вісла»».
За словами координатора, наразі триває наповнення карти, зокрема для частини сіл і міст уже наведено короткі факти про їхню історію, подекуди є фотографії, а також посилання на тексти у Вікіпедії чи інших джерелах.
«Оскільки у Вікіпедії дуже мало україномовних сторінок присвячених Любачівщині, сподіваюсь, що ця карта спонукатиме молодь до їх створення», – зазначив координатор.
Довідка
Любачівщина це територія у складі Республіки Польща, на якій здавна проживали українці. Походить від назви однойменного повіту. Історичним центром вважається місто Любачів. Територія входила в склад Королівства Галичини та Володимирії а також Львівського воєводства (ІІ Річ Посполита). За даними Володимира Кубійовича, до початку Другої світової війни у Любачівському повіті проживало 93 200 мешканців, з них 49 560 українців-грекокатоликів — 53,17 %, 13 555 українців-латинників – 14,54%, 20 265 поляків – 21,74%, 240 польських колоністів міжвоєнного періоду – 0,26%, 9 235 євреїв – 9,91%. На сьогодні Любачівський повіт перебуває в складі Підкарпатського воєводства Республіки Польща.
Наталка СТУДНЯ