“Страсті Христові” Олени Кульчицької

2299

Олена Кульчицька — видатна українська художниця, одна з чільних постатей в історії української культури ХХ ст., творець нових естетичних концепцій у національному мистецтві. Її творчість як потужний моноліт увібрала в себе всю широту та повноту життя в його різних проявах: національному, суспільному індивідуальному.

Олена Кульчицька, 1900-ті рр.
Олена Кульчицька, 1900-ті рр.

Вийшовши на арену художнього життя Галичини на початку ХХ ст., вона заявила про себе як універсальний митець. Багатогранний талант Олени Кульчицької охопив різні галузі пластичного мистецтва: малярство, графіку, книжкову ілюстрацію, ужиткове мистецтво. У кожній із цих ділянок вона проявила себе наскрізь самобутньо й оригінально: завжди залишаючись собою, зуміла привнести в художню практику чимало моедних ідей.

Олена Кульчицька. Положення до гробу. 1914 р.
Олена Кульчицька. Положення до гробу. 1914 р.

Особливе місце у творчості Олени Кульчицької посідає релігійне малярство. Саме в цьому жанрі найповніше розкривається її талант художника-монументаліста, автора модерних за формою творів, що є яскравою сторінкою українського іконопису першої третини ХХ ст.

У графіці 1914-1920 рр. художниця відобразила настрої галицького суспільства й порушила низку нових для тогочасного образотворчого мистецтва тем, зокрема – тему воєнного лихоліття. Провідними замислами її естампної графіки стають ідеї героїчної боротьби та самопожертви. Художниця створює в різних графічних техніках серію творів, у яких найповніше проявився її талант інтерпретатора глибоких людських переживань.

У цьому контексті хочеться згадати і її малярський цикл “Старсті Христові” (1915), над яким вона працювала під час перебування в еміграції. Його провідним мотивом стала ідея жертовності, яка певною мірою наклалася на тогочасні українські історичні реалії й відзеркалила екзистенціальні настрої доби краху гуманістичних ідей ХІХ ст.

Олена Кульчицька. Положення до гробу. 1920-30-ті р.
Олена Кульчицька. Положення до гробу. 1920-30-ті р.

Твори Олени Кульчицької не втрачають своєї актуальності, хвилюють сучасного глядача глибиною думки, настроєвістю та, передусім, мистецькою досконалістю. Адже визначальними для творчого кредо художниці були: розуміння українського мистецтва як органічної частини європейського, невпинний пошук нових засобів самовираження та глибоке усідомлення важливості загальнолюдських вартостей, яке проявилося у її творчості та ідеї служіння рідному народові.

Любов КОСТЬ

Джерело: Олена Кульчицька (1877-1967). Графіка. Малярство. Ужиткове мистецтво: альбом-каталог/ Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького. – Львів; Київ: Апріорі, 2013

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.