Олена Кульчицька — видатна українська художниця, одна з чільних постатей в історії української культури ХХ ст., творець нових естетичних концепцій у національному мистецтві. Її творчість як потужний моноліт увібрала в себе всю широту та повноту життя в його різних проявах: національному, суспільному індивідуальному.
Вийшовши на арену художнього життя Галичини на початку ХХ ст., вона заявила про себе як універсальний митець. Багатогранний талант Олени Кульчицької охопив різні галузі пластичного мистецтва: малярство, графіку, книжкову ілюстрацію, ужиткове мистецтво. У кожній із цих ділянок вона проявила себе наскрізь самобутньо й оригінально: завжди залишаючись собою, зуміла привнести в художню практику чимало моедних ідей.
Особливе місце у творчості Олени Кульчицької посідає релігійне малярство. Саме в цьому жанрі найповніше розкривається її талант художника-монументаліста, автора модерних за формою творів, що є яскравою сторінкою українського іконопису першої третини ХХ ст.
У графіці 1914-1920 рр. художниця відобразила настрої галицького суспільства й порушила низку нових для тогочасного образотворчого мистецтва тем, зокрема – тему воєнного лихоліття. Провідними замислами її естампної графіки стають ідеї героїчної боротьби та самопожертви. Художниця створює в різних графічних техніках серію творів, у яких найповніше проявився її талант інтерпретатора глибоких людських переживань.
У цьому контексті хочеться згадати і її малярський цикл “Старсті Христові” (1915), над яким вона працювала під час перебування в еміграції. Його провідним мотивом стала ідея жертовності, яка певною мірою наклалася на тогочасні українські історичні реалії й відзеркалила екзистенціальні настрої доби краху гуманістичних ідей ХІХ ст.
Твори Олени Кульчицької не втрачають своєї актуальності, хвилюють сучасного глядача глибиною думки, настроєвістю та, передусім, мистецькою досконалістю. Адже визначальними для творчого кредо художниці були: розуміння українського мистецтва як органічної частини європейського, невпинний пошук нових засобів самовираження та глибоке усідомлення важливості загальнолюдських вартостей, яке проявилося у її творчості та ідеї служіння рідному народові.
Любов КОСТЬ
Джерело: Олена Кульчицька (1877-1967). Графіка. Малярство. Ужиткове мистецтво: альбом-каталог/ Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького. – Львів; Київ: Апріорі, 2013