Сторінка з історії книгарні НТШ

1828
Сторінка з історії книгарні НТШ

Часом варто підводити очі на будинки, повз які проходиш, на назви вулиць, якими пролягає щоденний маршрут з дому – на роботу, на меморіальні таблиці, що висять десятки років. Чому? Бо за ними часто ховається цікава і незнана історія, яка змушує змінити ставлення до звичних буденних речей і побачити своє місто новим.

Книгарня Наукового товариства ім.Т. Шевченка у Львові
Книгарня Наукового товариства ім.Т. Шевченка у Львові

Книгарня Наукового товариства ім. Т. Шевченка, що поселилася на проспекті Шевченка 8 (колишній вулиці Академічній) має особливу історію. Про це свідчить меморіальна дошка, що розміщена на фасаді будинку. Ось, що на ній можна прочитати: «У цьому будинку протягом 1892-1898 року знаходилося Наукове товариство імені Т. Шевченка, засноване у 1873 році».

Сьогодні тут розміщена книгарня НТШ, а ще 120 років тому, вело активну діяльність Наукове товариство ім. Т. Шевченка.

Меморіальна дошка на проспекті Т.Г. Шевченка 8
Меморіальна дошка на проспекті Шевченка 8

Заснувала його небайдужа до культури і науки національно свідома інтелігенція у відповідь репресіям, яким піддавалося українське друковане слово. Організація виникла під назвою Літературно-наукове товариство ім. Т. Шевченка, і обрала собі за мету: «Вспомагати розвою руської (малоруської) словесності». Згодом діяльність фокусується на науці, на перевагу культурно-просвітницьким питанням.

Приміщення на проспекті Шевченка 8 пов’язане саме з другим етапом розвитку Товариства, коли воно реорганізовується у виключно наукову установу, як підґрунтя для майбутньої Академії наук України. Тоді діяльність Товариства розгортається у трьох напрямках: філологічному, історично-філософічному та математично-природописно-лікарському. Розпочалася організація бібліотеки і музею НТШ. З 1892 р. виходив головний друкований орган товариства – “Записки НТШ”. Головою організації був Юліан Целевич (1892-93), а з 1893 на цій посаді – Олександр Барвінський.

Портрет Михайла Грушевського. Художник В.Косінов
Портрет Михайла Грушевського. Художник В.Косінов

1894 року до Львова переїжджає Михайло Грушевський. За три роки він очолює НТШ. Будинок на Академічній 8 служив Товариству до 1898, тож пам’ятає і Михайла Сергійовича. Саме за його головування закріплюється академічний статус Товариства, великого розмаху набрав випуск численних серійних і монографічних видань, розпочато створення музеїв, бібліотеки та архівів.

Тоді на Академічній 8 знаходилася адміністрація “Літературно-Наукового Вістника” а також музей.

Діячі НТШ та інша інтелігенція у 1898 р «Учасники з’їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу в світ «Енеїди»
Діячі НТШ та інша інтелігенція у 1898 р «Учасники з’їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу в світ «Енеїди»

1898 року професор хірургії Павло Пелехін подарував 80 000 корон Товариству на наукову працю. За ці гроші було придбано кам’яницю на вул.Чернецького 26 (сучасна вул. Винниченка), у якій далі діяло НТШ, мало друкарню, а згодом переплетню.

Що ж до історії самої будівлі на Академічній, то з 1912 року в лівій частині приміщення почав функціонував один з найстарших львівських кінотеатрів, з радянських часів і до сьогодні він відомий львів’янам під назвою «Київ».

Вітрина книгарні НТШ на проспекті Т.Г. Шевченка 8 у Львові
Вітрина книгарні НТШ на проспекті Т.Г. Шевченка 8 у Львові

Сьогодні книгарня на проспекті Шевченка 8 – корисне місце для тих, хто цікавиться науковою, довідковою та художньою літературою, адже тут багатий вибір книг різних українських видавництв та справжня наукова атмосфера з більше ніж 120-літньою історією.

Олена ВИСОКОЛЯН

Джерела:

  1. http://ntsh.org/history
  2. https://uk.wikipedia.org
  3. http://photo-lviv.in.ua/14-mists-myhajla-hrushevskoho-u-lvovi/

1 коментар

  1. Вітрина, що на фото у статті не є вітриною книгарні НТШ, а Української – тобто, зовсім іншого, не дотичного магазину. Наступного разу, будь ласка, перевіряйте матеріал, який ви публікуєте.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.