Сором і ганьба каварні „Република”!

4530
" Народна Гостинниця ". Невідомий Львів
" Народна Гостинниця ". Невідомий Львів

Недільний ранок за філіжанкою смачної кави часто обіцяє щось несподіване та цікаве. Сьогодні я приготував  для вас цікаву кавову історію. А незмінним ароматним партнером розповіді  є Торгова Марка Кава Старого Львова.

Отже, добре відомо, що “Народна Гостинниця” до Другої світової війни була центром українства. Принаймні ми в цьому свято переконані. Але був у її історії дуже приємний період. Принаймні так стверджує газета “Діло” від 13 серпня 1927 року. Стаття в ній під назвою “Сором і ганьба!” показує несподіваний бік цієї установи.

" Народна гостинниця " у Львові, фото до 1914 року
” Народна гостинниця ” у Львові, фото до 1914 року

Переказую вам повний текст статті зі збереженням стилістики, граматики та орфографії.

Сором і ганьба!

Каварня „РЕПУБЛИКА” норою картяного газарду і зборищем суспільного шумовиння.

Каварня „Республика”, що міститься в “Народній Гостинниці” при вул. Косцюшка, здобула вже собі постійне право горожанства в поліційній хроніці та заняла “почесне” місце в бульварній пресі. Від часу, до часу на сторінках “сенсаційної” преси перед очима здивованого читача проходить хоровід картярів, людців з під темної звізди, “веселих дам” і іншого шумовиння, що находить пристановище і захист в каварні “Република”.

Кожному українцеві просто лице лупається ві стиду, що одинока “наша” каварня і ресторан у столичному Львові, найшовшись в руках безсовісного піднаємця, заживае такої поганої слави. Розуміється, від цього льокалю сторонять усі українці, лякаючись попасти в підозріле, а часто й небезпечне товариство.

Бюро Головної Торговельної Аґентури "Маслосоюз", Львів, вул. Костюшка ч.1 а. 1927 р.
Бюро Головної Торговельної Аґентури “Маслосоюз”, Львів, вул. Костюшка ч.1 а. 1927 р.

Ось вчора “сенсаційна” преса принесла нові запахущі квітки до лаврового вінка цієї каварні. Поліція накрила там картярів фахівців: Юду Кляпца, Макса Цукера, Файвеля Ґлясберґа і якогось Цайцлера чи Цвердлінга, що “забавлялися” в газардову гру, звану “шмендою”. До цього добірного товариства належав ще Владислав Винницький, що вступив у двобій а поліцією, яка хотіла покласти руку на банк, що виносив кількасот золотих. Крім згаданих “гостей” трьох інших втікло ринвами з першого поверха. У спілці я картярами і в й служба цеї каварні, що окремими гаслами й знаками остерігає “працюючих гостей”.

Словом, каварня „Нар. Гостниниці”, що колись була місцем сходин і зустрічі не лише львівської інтелігентної громади, але й провінціональної, сьогодні в місцем сходин найгіршого шумовиння. “Република” під кермою несовісного жида-реставратора, що всякими засобами старається придбати “гостей”, відстрашує не лише своїми “гостями” й криками, авантурами, але й своїм несамовитим виглядом. А прецінь „Нар. Гостинницю” вибудовано в думкою мати свій власний льокаль, своє місце сходин, а не підозрілу нору.

Сцена біля контори Маслосоюзу у приміщенні гостинниці, фото 20 - х рр. XX ст.
Сцена біля контори Маслосоюзу у приміщенні гостинниці, фото 20 – х рр. XX ст.

До тогож в “Нар. Гостинниці” є готель, один а найкращих готелів у Львові, зразково ведений п. Пащаком. Ясно, що “слава” каварні не може остати без впливу на опінію готелю. Ніхто не повірить, що поруч себе можуть існувати такі противенства: один з найсолідніших готелів і найогидніша нічна спелюкна. Уявіть собі тепер чужинця, що заїде до українського готелю і зійшовши в другого поверха, вступить до “української” каварні. Гарно вражі пня винесе він з тої “української” каварні, а воно ляже чорною плямою на добрім українськім імени.

Тому крайна пора зліквідувати огидну спелюнку “Републики” і привернути добре імя та українську марку цій каварні. Управа „Нар. Гостинниці” повинна постаратися, не жаліючи нічого, щоби якнайскорше зліквідувати цю ганебну нору.

І ще одна замітка: Від якогось часу найгірше шумовиння кинулося на шинково-реставраційні льокалі, що містяться в будинку „Нар. Гостинниці”. Крім каварні “Република” не менше поганою славою втішаяться й другий льокаль якоїсь Ган в партері, де часом приходить навіть до розправи на ножі. І тут теж треба зробити порядок. Словом: найвища пора покласти край соромові й ганьбі, що ваготіють над одною з найкращих наших установ.

«Народна гостинниця» на вулиці Костюшка №1
«Народна гостинниця» на вулиці Костюшка №1

Ось такий період колись довелося пережити “Народній Гостинниці” в минулому. Не знаю наскільки все було правдою і відповідало дійсності, адже нездорова конкуренція існувала зажди. Але тема цікава до вивчення і дослідження. Та, хіба вже за іншою кавою.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.