Сьогодні виповнюється 100 років творцеві Боліка і Льоліка

1762
Владислав Негребецький
Владислав Негребецький

14 червня 1923, в місті Борислав народився польський кіно- і театральний режисер, сценарист, автор коміксів, творець анімаційних фільмів, автор проекту, ініціатор та головний консультант польського мультсеріалу Болік і Льолік, співавтор анімаційних персонажів Боліка і Льоліка, один із піонерів польської анімації  Негребецький.

Будучи одним із співзасновників Студії мультфільму в Бельсько-Бялі, Владислав Негребецький також вплинув на створення Студії малих кінофільмів та наглядав за створенням студії анімаційного кіно у Кракові.

Свою мистецьку кар’єру він розпочав у 1947 році графічним редактором «Нового світу пригод», автором коміксів «Південний хлист» та «Пшеслав знад Одрі». Також співпрацював із краківським видавництвом «Реклама», для якого намалював три комікси “Щасливі Пригоди Віка і Вакки ” з Адамом Влодеком, ” Пригоди Фелка “з Вітольдом Зехентером, ” Бімбо відвідує світ “з Богданом Бжезінським.

Владислав Негребецький
Владислав Негребецький

З 1 вересня 1947 р. Він виступив співорганізатором групи під керівництвом Здзіслава Лачура «Експериментальна кіностудія для малювання» в Катовіце, яка спочатку знаходилася в Катовіце на вулиці Міцкевича 9, потім у будівлі Провінційного комітету Польської робітничої партії в Катовіце, а трохи пізніше в редакції Трудової трибуни (1947—1948). Разом із художником Здзіславом Лачуром він організував відділ мультфільму.

Наприкінці 1949 року кіностудія перетворилася на команду з виробництва мультфільму «Śląsk», що базується у Віслі, а потім у Бельсько-Бялі. У колективі Бельсько-Бяла він зняв два мультфільми «Це була мрія та їхній шлях», як аніматор та помічник режисера. У 1949 році дебютував як режисер мультфільму «Трактор А1». У 1949—1950 роках він знімав наступні стрічки: Вовк і ведмідь у Дірі. Вацлав Вайзер (анімація) та «На нове завтра», режисер Лешек Лорек (анімація). У 1951 році йому було доручено організувати відділ мультфільму в Лоді (пізніше Се-ма-фор). Цього року він зняв фільм у Лодзі, розказаному дятлом.

Льолік і Болік - персонажі С.Дульца і В. Негребецького
Льолік і Болік

У 1952 році він повернувся до Бельська, де зняв фільми «Пригоди Гуція Пінгвіна та Кімсобо». Він зосередив увагу насамперед на роботі, присвяченій дитячому глядачеві. Він брав участь у постановці близько 300 польських анімаційних фільмів як автор, співавтор чи консультант. У 1962 році Неребецький, тимчасово виконуючи обов’язки директора студії анімаційного кіно, з’явився на телебаченні з ініціативою зробити кіносеріал і підготував сценарій першого епізоду «Болік і Льолік» та «Пригоди Синього лицаря». З 1963 року обидві серії створювались у студії Бельсько. У грудні 1963 року Неребецький пішов у відставку з функції директора студії та взяв на себе авторський нагляд за серіалом «Болік і Льолік». Відтоді він консультувався та керував усіма фільмами з Боліком і Льоліком. Цю функцію він виконував до своєї смерті в 1978 році.

Він створив перший польський панорамний мультиплікаційний фільм Za borem, za lasem (1961), а також перший польський анімаційний художній фільм «Болік» та «Велика подорож Лоліка» як сценариста, режисера та сценариста. Він також був автором багатьох серіалів для дітей, таких як Przygody Błękitnego Rycerzyka, Miś Kudłatek, Przygody Myszki, Pajacyk i Pikuś, Profesor Filutek, Nasz dziadzio, Porwanie Baltazara Gąbki.

Серед численних нагород отримав Лицарський хрест ордена Polonia Restituta (1976), Орден Усмішки, Золотий хрест за заслуги, медаль Національної комісії з питань освіти, Знак заслуженого діяча культури (1976). А в 1960 році став лауреатом премії прем’єр-міністра. У 1969 році він отримав командну нагороду першого ступеня, присуджену міністром культури і мистецтв — разом з Альфредом Ледвігом, Лехославом Маршалєком, Лешеком Мехом та Єжи Шенборном за життєві досягнення в галузі дитячого мультфільму. У 1976 році він був нагороджений Грамотою міністра культури і мистецтв.

Джерело: Krótka historia polskiego filmu animowanego. www.sfp.org.pl (polish). Процитовано 2020-03-15.
malopolska.pl.

1 коментар

  1. Оригінального пліку на ютьюбі, звісно, немає, треба було кацапський додати..

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.