” Штука ” на Театральній. Кав’ярня та витвір мистецтва водночас

2500
" Штука " на Театральній. Кав'ярня та витвір мистецтва водночас
" Штука " на Театральній. Кав'ярня та витвір мистецтва водночас

Традиційні кав’ярні у Львові, вже понад два століття, є своєрідним символом міста Лева. Звичка городян до шпацеру та філіжанки запашного напою вже давно стали легендою … Звісно, завжди велика кількість кав’ярень та цукерень міста, змушувала власників боротись за клієнта, приваблювати його не лише якістю кави та солодощів, але й затишком та атмосферою …

На початку XX століття, на давній вулиці Театральній, відчинила свої двері справді унікальна, єдина у своєму роді кав’ярня ” Штука “.

Кав'ярня " Штука ", на вул. Театральна, 10, вигляд з пл. св. Духа ( нині - І. Підкови ), фото до 1914 року
Кав’ярня ” Штука “, на вул. Театральна, 10, вигляд з пл. св. Духа ( нині – І. Підкови ), фото до 1914 року

Заклад розмістився у кам’яниці з багатою історією, збудованій в 1768 – 1773 рр. Петром Полейовським. Привертає увагу декор фасаду, виконані у 1850 році алегоричні фігури Марса та Венери, маскарони та інші декоративні елементи, належать авторству Павла Ойтеле.

Камяниця Полейовського на вул. Театральна, 10, в якій знаходилась " Штука ", сучасне фото
Камяниця Полейовського на вул. Театральна, 10, в якій знаходилась ” Штука “, сучасне фото

У 1909 році Фердинанд Турлінський відкриває тут свою знамениту кав’ярню. Прославилась ” Штука ” ( пол. Sztuka – мистецтво ), насамперед, вишуканим, продуманим до дрібниць інтер’єром, виконаним за проектом Фелікса Вигживальського, із його власними стінними розписами.

Оформлення і розписи " Штуки ", поштівка. до 1914 року
Оформлення і розписи ” Штуки “, поштівка. до 1914 року

Кав’ярня мала декілька залів, оформлених розписами в надзвичайно модній у ті часи сецесійній стилістиці. Розписи Вигживальського – ” Індіанське мистецтво “, ” Чудо-дитина “, ” Ars longa “, ” Vita brevis ” складались у своєрідний тетраптих з на тему львівського мистецтва початку ХХ ст.

Розпис т.з. " Залу семи богів ", поштівка, до 1914 року
Розпис т.з. ” Залу семи богів “, поштівка, до 1914 року

Окрім настінних розписів зали прикрашали полотна відомих на той час митців : Сіхульського, Дембіцького, Блоцького, Пауча … Орієнтуючись на розписи стін та тематику картин було розставлено меблі, світильники, портьєри з аплікаціями, скульптури Зигмунта Курчинського у нішах тощо.

Фрагмент оформлення буд., де знаходилась кавярня " Штука ", скульптура Марса, сер. XIX ст.
Фрагмент оформлення буд., де знаходилась кавярня ” Штука “, скульптура Марса, сер. XIX ст.

Досить цікавим і красномовним фактом є те, що під час І Світової війни у кав’ ярні функціонувала так звана ” дешева кухня ” – винахід львівського магістрату та його тогочасного очільника, доктора Тадеуша Рутовського. ” Дешева кухня “за доступними цінами годувала у військовий час львівську інтелігенцію.

Підсумувати сказане про цей унікальний заклад хочеться рядком зі спогадів видатного українського композитора Станіслава Людкевича : ” … сюди ходилося не тільки на ” малу чорну “, але й на особливий настрій, який створювався саме в пізній час, коли її ( кав’ярню ) огортали сутінки …”

Використані джерела :

http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://shtuka.net.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.