Шпиталь святого Вінсента де Поля – один з найстаріших у Львові

1873
Шпиталь святого Вінсента де Поля - один з найстаріших у Львові
Шпиталь святого Вінсента де Поля - один з найстаріших у Львові

Понад три сторіччя тому, 1714 року, розпочав свою діяльність монастир та шпиталь під опікою святого Вінсента де Поля, заснований сестрами ордену Милосердя (шаритками) на схилах Замкової гори у Львові.

Корпус колишнього монастиря і дому убогих під опікою св. Вінсента де Поля на вулиці Кривоноса. Фото наших днів
Корпус колишнього монастиря і дому убогих під опікою святого Вінсента де Поля на вулиці Кривоноса. Фото наших днів

Центральний комплекс чималого згромадження, що об’єднувало заклади “порятунку і опіки” у Бурштині, Бродах, Роздолі тощо, складався з кількох будівель на давній вулиці Театинській (нині вулиця М. Кривоноса), всі вони збереглись донині, хоча є пошкодження та втрати… Окрім монастиря та шпиталю тут знаходились каплиця та аптека, пізніше, внаслідок касаційної реформи 1783 року, з’явились школа, охронка (дошкільний заклад), сиротинець та притулок для убогих.

Дім убогих святого Вінсента де Поля. Поштівка, поч. XX ст.
Дім убогих святого Вінсента де Поля. Поштівка, поч. XX ст.

Сиротинець було облаштовано у колишньому костелі святого Казимира та названо на його честь. Документи демонструють, що у середині XIX ст. на потреби 60 сиріт витрачалось 3 тисячі крон на рік…

У 1857 році до комплексу додається господарський будинок, виконаний за проектом Вінцента Равського-старшого, за три роки по цьому зведено стайню, возівню та невеликі будинки для челяді за проектом Йозефа Фрома.

Святий Вінсент де Поль, патрон закладу на Театинській
Святий Вінсент де Поль, патрон закладу на Театинській

За довгу історію споруди комплексу неодноразово перебудовувались. Талановитий архітектор Альфред Каменобродський у 1879 році додає до споруди шпиталю другий поверх. На його фасаді близько 1890 року з’являється скульптурне зображення патрона закладу – святого Вінсента де Поля, ймовірно, роботи Антонія Попеля.

Скульптурне зображення Вінсента де Поля на фасаді шпиталю. Фото наших днів
Скульптурне зображення Вінсента де Поля на фасаді шпиталю. Фото наших днів

Станом на середину XIX сторіччя згромадження вже налічувало 14 осередків та 127 сестер милосердя. Продовжувалась й розбудова – 1911 року архітектори Опольський та Кендзерський зводять додаткову будівлю для дому убогих.

У 1858 році при згромаджені відкрито Товариство сестер Милосердя святого Вінсента де Поля – найстаріше благодійне товариство у Львові. Відомою є провідна роль Софії Бадені, дружини намісника Галичини, у його діяльності. Зокрема, у одній з посвят Софія отримує титул Мати убогих…

Посвята від Товариства сестер Милосердя Софії Бадені титулу Матері убогих. Др.пол. XIX ст.
Посвята від Товариства сестер Милосердя Софії Бадені титулу Матері убогих. Друга половина XIX ст.

Після II Світової війни монахинь було виселено. Монастирський комплекс реформатів використовувався як жіноча трудова колонія для малолітніх, а шпитальні приміщення належали Школі міліції (нині Львівський державний університет внутрішніх справ). Від 1980-х років увесь комплекс споруд належав МВС СРСР, а в часи незалежності України використовується Університетом внутрішніх справ.

Використані джерела :

http://www.cracovia-leopolis.pl/ , http://kuriergalicyjski.com/ , http://uk.wikipedia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.