Школа і народний університет у колонії Дорнфельд

2938
Школа і народний університет у колонії Дорнфельд

Приватна школа у німецькій колонії Дорнфельд (Тернопілля Миколаївського району Львівської обл.), була збудована у 1818р. При ній працював будинок для літніх людей. 

Для дітей з бідних родин відкрилася доброчинна школа (на зразок ланкастерських або народних), успішно функціонував ляльковий театр. З 1922 р. при школі працювали чотиримісячні курси початкового та спеціального  навчання для мешканців навколишніх сіл. В пивницях школи була молочарня  з природним холодильником.

Школа у Дорнфельді
Школа у Дорнфельді

Місцеві вчителі професійно ставились до своїх обов’язків. Христіан Маєр, народився у Дорнфельді і працював у школі 36 років. Вихідці з «кольонії» з особливою вдячністю згадують вчителів Карла Шіка, Йозефа Ланца, Йогана Мора, Франца Бехтлофа, Емілію Геннзель, Герберта Кремера.

Щорічно проводилося свято «Дня школи», під час якого відзначались успіхи учнів за навчальний рік , директор школи звітував перед громадою про виховну роботу, а також витрату грошей громади на потреби школи. Завершувався «День школи» показом вихованцями якоїсь вистави за мотивами твору національної драматургії.

Школа у Дорнфельді
Школа у Дорнфельді

27-29 грудня 1929р в Дорнфельді проведено захід під назвою «Учительський час», на якому вчителі Долинського, Стрийського та Львівського повітів мали можливість обмінятися своїм  педагогічним досвідом.

Важливу роль в духовному і культурному житті німецької меншини краю відіграв Дорнфельдський народний університет, який засновано в березні 1921р з ініціативи пастора Дорнфельда Фрітца Зеефельда.

Пастор Фрітц Зеєфельд
Пастор Фрітц Зеєфельд

Він у власному будинку організував навчальний клас та інтернат для дівчат. Меблі для спальні інтернату надали місцеві молодіжні жіночі товариства. Для курсисток священик віддав свою бібліотеку. Педагогічних кадрів не було. Дружина священика вела літературу. Викладати інші дисципліни запросили педагогів місцевої школи. В таких складних умовах пройшли перший трьохмісячний курс навчання десять повнолітніх дівчат.

Будинок народного університету у Дорнфельді
Будинок народного університету у Дорнфельді

Перші три роки навчальний заклад фінансувався виключно за кошти пастора і добровільні пожертви мирян. На четвертому році Ф. Зеефельд отримав фінансову допомогу з Данії, Німеччини, Швеції. Завдяки новим коштам ініціатор звів ціле крило споруди і розбудував плебанію. З цього часу в рік велося два курси навчання терміном по чотири місяці. В першій половині року навчались дівчата, а в другій  – юнаки, зазвичай з бідних родин. Плата складала 200 злотих.

Велика увага в навчальному закладі приділялась культурному дозвіллю молоді, яка гуртувалась в самодіяльні хорові та театральні колективи і виступала перед місцевими жителями. Під час навчання вінцем організації культурного дозвілля курсистів був «Тиждень молоді» . Його проводили по закінченні польових робіт. Розрекламований захід відвідували селяни, молодь, педагоги, духовенство з сусідніх німецьких колоній і міщани та студентство з великих міст.

Молодь Дорнфельдського університету з 1924р займається випуском власного щомісячного друкованого видання – «Дорнфельдська газета», в якому висвітлювались навчання, дозвілля молоді сільського народного університету та доля його випускників.

Андрій КНИШ

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.