Середньовічний Звенигород відтворили у віртуальній реальності (відео)

875
"Середньовічний Звенигород" у віртуальній реальності

В четвер, 29 жовтня 2020 року, у Львові презентували проект доповненої та віртуальної реальності заповідника “Середньовічний Звенигород”.

Вперше в Україні середньовічну княжу столицю  відтворили у віртуальній реальності. 12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити, вдягнувши VR окуляри. Чотири з них – інтер’єри церков та палаців, вісім – вулиці, площі та панорами давнього міста. Це стало можливо завдяки проекту «Княжий Звенигород: від реального до віртуального», який цього року реалізовано за підтримки Українського культурного фонду та Пустомитівської районної ради.

Олена Василько
Олена Василько

“У Середньовіччі Звенигород був одним із найбільших міст західної України – столицею Звенигородського князівства. Припускають, що він на 200 років старший за Львів. Для нас важливо підтримати такі проєкти. А також – вчитися в ініціативних команд і творити щось подібне по всій області. Адже ми розуміємо, що нам вже ніколи не вдасться відновити десятки зниклих пам’яток і цілих міст. Нинішні технології дозволяють це зробити. Дозволяють доповнити для відвідувачів те, що залишилося, зробити цікавими туристичні локації, показати громадам, навіщо берегти, фінансувати і дбати про культурну спадщину”, – повідомила директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

"Середньовічний Звенигород" у віртуальній реальності
“Середньовічний Звенигород” у віртуальній реальності

Над проектом працювала команда археологів, істориків, архітекторів, мистецтвознавців, художників, графіків та ІТ-шників зі Львова та Києва.

Роман Джек
Роман Джек

«Спочатку ми пробували вибирати, яким чином подати відчуття занурення у епоху. Була думка використати сферичні панорами, але ця панорама читається для ока як картинка. А от коли ми додаємо стереоефект, то  уже бачимо як росте травинка, об’єкти на горизонті, хочеться пройтися дорогою. І поки у нас це будуть сферичні панорами, тобто ми будемо стяти на одному місці, але з стереоефектом. Щоб це не виглядало просто 3D вирішили додати туди трішки сонця, різних тварин пташок.  В майбутньому плануємо, що можна буде там трішки походити», – зазначив керівник технічної частини проєкту Роман Джек.

Вже наступного року мандрувати середньовічним Звенигородом у VR окулярах можна буде на території заповідника «Древній Звенигород», де нині розпочали впорядковувати територію.

Наталя Войцещук
Наталя Войцещук

«Вибираючи локації для реконструкцій, ставили собі за мету показати дуже різний Звенигород: місто князів і звичайних ремісників. Тому обирали різні закутки. При цьому ми не могли оминути увагою найбільш знакові споруди міста – церкви та палаци, тому показали їх не просто ззовні, а відтворили інтер’єри. Усі наші реконструкції опираються на знахідки археологів минулих років.

Ми охопили повністю центральну частину міста: дитинець, де були князівські палаци та жили князь і знать, відтворили окольний город, де жила заможна частина населення та частину пригородів. Тобто, найцікавішу частину Звенигорода – 25 гектарів зі 140 – нам вдалося відтворити», – розповідає керівниця проєкту Наталя Войцещук.

"Середньовічний Звенигород" у доповненій реальності
“Середньовічний Звенигород” у доповненій реальності

У рамках проекту, підтриманого УКФ, у співпраці з компанією Skeiron також було створено AR додаток, до якого увійшли три AR продукти: поштівки, «портали часу» та дитяча книжечка «Пригоди у княжому Звенигороді», яку намалювала львівська художниця Леся Квик, а вірші написав відомий письменник та перекладач Андрій Содомора.

Тестування проекту "Середньовічний Звенигород" у віртуальній реальності
Тестування проекту “Середньовічний Звенигород” у віртуальній реальності

Двадцять AR поштівок задумані як оригінальний подарунок чи згадка зі Звенигорода. Навівши на них відкритий у смартфоні додаток, можна побачити будівлі давнього міста та знахідки археологів з його території у форматі доповненої реальності.

Завдяки «Порталам часу» можна за допомогою смартфона прогулятись двома Звенигородськими церквами – дерев’яною та мурованою, а також заглянути до княжого палацу. Усі будівлі відтворено так, як вони могли виглядати у середині XII ст. – часі найбільшого розквіту Звенигородського князівства.

Незвична дитяча книжечка розповідає про пригоди п’яти друзів у давньому княжому місті Звенигороді. Одного ранку головний герой Домовичок, а також його друзі: лисичка, вовчик, зайчик та пташка – почули з-за дерев свого лісу незвичний тупіт. Того дня на горизонті з’явились дивні вершники. А вже незабаром гості з далеких земель почали будувати тут місто.

Довідка

Звенигород – нині село всього за 20 км від Львова. Однак у середньовіччі там було одне з найбільших міст західної України – столиця Звенигородського князівства. Перша літописна згадка про нього датується 1086 роком, що робить його майже на 200 років старшим за Львів. У першій половині XII ст. це столиця Звенигородського князівства. Саме тут будуть перші на території західної України білокам’яні церкву та палац.

"Середньовічний Звенигород" у віртуальній реальності
“Середньовічний Звенигород” у віртуальній реальності

Численні археологічні знахідки розповідають про Звенигород як багате та красиве місто, де були розвинені освіта та мистецтва. Саме звідси походять три найдавніші писемні документу державного архівного фонду України – берестяні грамоти. Воно існувало до 1241 року, коли вщент було спалене монголо-татарами, і з того часу не відновлювало своєї величі.

Цьогорічний проект зі створення княжого Звенигорода у VR та AR є продовженням торішнього, коли було створено 3D мапу княжого міста, який також реалізовувався за підтримки УКФ.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.