Сер Герш Лаутерпахт – учень Львівської юридичної школи

2132

Львів – місто, що народжувало не лише відданих патріотів України, а й тих особистостей, які боролись за права людини, незалежно від того якої держави вона громадянин чи до якої етнічної спільноти належить.

Мало хто знає, що вихованці Львівської юридичної школи займали чільні посади в різноманітних органах ООН, і стали засновниками засадничих постулатів міжнародного права, та концепції прав людини.

Львівський національний університет імені Івана Франка16 серпня 1897 року в місті Жовка у єврейській родині Лаутерпахтів народився хлопчик, якого назвали Герш. Коли йому було 13 років сім’я переїхала до Львова. Там Герш навчався у місцевій гімназії, значну увагу приділивши вивченню іноземних мов.

Герш Лаутерпахт
Герш Лаутерпахт

1915 році молодий Герш Лаутерпахт вступає на юридичний факультет Львівського університету. Під час навчання він відвідує лекції таких відомих науковців як: Маріуш Хломтач – віце-президент Львова, юрист, професор, доктор Пшемслав-Роман Домбковський, Владислав Абрагам, Юзеф Бузек.

У 1918 році, коли завершилась перша світова війна Версальський мирний комітет вислав до Львова спеціальну комісію для вирішення суперечок між українцями та поляками. Герша Лаутерпахта включили в роботу комітету в якості перекладача.

У місті де відбувався збройний конфлікт поміж українцями та поляками, і де, зростали антисемітські настрої життя євреїв ставало надзвичайно складним і небезпечним. Як згадував сам Герш він був не в змозі прийняти випускні іспити «тому, що університет був закритий для євреїв у Східній Галичині» і, невдовзі він переїхав до Відня, де продовжив навчання.

Віденський університет. саме в ньому Лаутерпахт продовжив юридичну освіту
Віденський університет. саме в ньому Лаутерпахт продовжив юридичну освіту

У 1923 році Лаутерпахт переїжджає до Великобританії, де також навчається і в 1938 році стає професором Кембриджського університету.

Монографії Герша Лаутерпахта, видані у Великобританії
Монографії Герша Лаутерпахта, видані у Великобританії

Після Другої світової війни Лаутерпахт приймає участь у Нюнберзькому процесі, як юридичний консультант Британських та Американських представників на процесі.

З 1952 року він член комісії ООН з міжнародного права, а з 1955 року – член міжнародного суду ООН в Гаазі. Окрім цього Герш – член Британської академії наук т інституту міжнародного права.

Палац Миру – офіційна резиденція міжнародного суду ООН
Палац Миру – офіційна резиденція міжнародного суду ООН

За значні заслуги Герша Лаутерпахта удостоюють титулом Рицаря у 1956 році.

На 63-му році життя Герш Лаутерпахт помер, але в пам’ять про значні заслуги в Кембриджському університеті в його честь названо центр з міжнародного права (Lauterpacht Centre for International Law)

(Lauterpacht Centre for International Law)
(Lauterpacht Centre for International Law)

На думку відомого юриста-міжнародника Філіпа Сендса, саме досвід життя у Львові, де проходила боротьба поміж поляками євреями та українцями за домінування, сприяв його»роздумам щодо ролі права в розв’язанні таких складних моментів». Саме Львів поставив перед молодим юристом питання, на розв’язання яких він поклав усе своє життя, заклавши підвалини сучасного міжнародного права і прав людини, як головної його складової.

Театральна, 6 – будинок де проживав Герш Лаутерпахт у студентські роки.
Театральна, 6 – будинок де проживав Герш Лаутерпахт у студентські роки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.