Що змінилось в Тринітарському храмі під час реставрації у міжвоєнний період (відео)

0
693
Що змінилось в Тринітарському храмі під час реставрації у міжвоєнний період

Ми продовжуємо розповідати про Свято-Покровський кафедральний собор УПЦ КП у Львові (Колишній костел св. Миколая та монастир Тринітаріїв) і про непросту історію цього прекрасного храму. Як ви пам’ятаєте, попередніх публікаціях ми розповідали про історію появи у Львові монахів-тринітаріїв, унікальні домінанти тринітарського храму, та про чотири головні ікони храму,  а сьогодні  докладно зупинимось на змінах, які зазнав храм у міжвоєнний період. Розповідає кандидат історичних наук, історик-медієвіст, архівіст Василь Кметь.

Тринітарський костел святого Миколая у Львові, нині Свято-Покровський кафедральний собор УПЦ КП, у новітній час також пережив цілу низку реставраційних заходів.  Значних втрат зазнав храм у роки першої світової війни. Передусім, були перелиті і вилучені дзвони XVII сторіччя. Дзвони,  які ми бачимо у соборі зараз, датовані вже міжвоєнним періодом – 20-тими роками ХХ століття. Також були перелиті 108 труб органу, виготовленого у 70-их роках XIX сторіччя.

Дзвони, датовані вже міжвоєнним періодом – 20-тими роками ХХ століття
Дзвони, датовані вже міжвоєнним періодом – 20-тими роками ХХ століття

Тому, коли з 1921 року  настоятелем собору став священик Соколовський, він змушений був розпочати також ще один реставраційнно-відновлювальний проект.  Керував цим проектом відомий митець, архітектор Броніслав Віктор.  Саме цій особистості належить ціла низка ідей, пов’язаних із модернізацією інтер’єру та впровадженням окремих нових елементів.

 Алебастрова балюстрада у стилі ар-деко

Алебастрова балюстрада у стилі ар-деко

Так, у соборі була встановлена алебастрова балюстрада у стилі ар-деко, яка відділяла вівтарну частину. У зовнішній оздобі храму було виготовлено стюкові прикраси вікон, зокрема ліпнина із зображенням святого Миколая, яка дотепер збереглася і яку можна побачити у дворику Львівського кафедрального собору.

Ліпнина із зображенням святого Миколая
Ліпнина із зображенням святого Миколая

Одним із учасників реставраційних заходів у соборі у 20-их роках, власне 1924-25 роках, був відомий український вчений, консерватор, працівник музею Наукового товариства імені Т. Г. Шевченка, Богдан Януш. Він виступав надзвичайно активним захисником і поборником автентичності храмів і давніх пам’яток Львова.

Скульптура святого Миколая, що була виявлена в ніші під час проведення реставраційних робіт
Скульптура святого Миколая, що була виявлена в ніші під час проведення реставраційних робіт

Із його іменем пов’язаний також один цікавий епізод. Під час проведення реставраційних робіт у вівтарній частині, в ніші було виявлено скульптуру святого Миколая. Коли була відкрита ця скульптура, служителі собору і учасники тих реставраційних заходів схилялися, щоб залишити цю скульптуру в ніші і відмовитися від полотна із зображенням святого Миколая, яке там було розміщене раніше. Але Богдан Януш опозиціонував такій реставрації, такому підходу, і скульптуру було розміщено в іншому місці, а полотно XVIII сторіччя повернули у вівтарну частину. Із того часу збереглися світлини, які демонструють той короткий період, коли скульптура святого Миколая була розміщена у вівтарі храму.

Василь КМЕТЬ
кандидат історичних наук, історик-медієвіст, архівіст

Ця публікація є продовженням співпраці нашого сайту Фотографії старого Львова і сайту Духовна велич Львова і відкриває цілий цикл унікальних публікацій. Чекайте на продовження найближчим часом.

Leave a Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.