Руський воєвода Август Чорторийський: в коловороті життєвих подій та в оточенні сильних і впливових жінок

5143
Руський воєвода Август Чорторийський: в коловороті життєвих подій та в оточенні сильних і впливових жінок

У 1772 році імперії Габсбургів та Романових, а також Пруссія поділили Річ Посполиту. Історія та діяльність представників роду Чорторийських не завжди позитивно, але тісно переплетена з цією подією.

Тут можна бачити навіть певні каламбури. Зокрема, після поділу цього “шляхетського раю”, який означав “чистилище для міщан і пекло для селян” (фрагмент цитати Нормана Дейвіса), маєтності Чорторийських опинилися у складі кожного з учасників процесу фрагментації Речі Посполитої. Напевне, це така відплата Чорторийським за їхню позицію в той час, діяльність, рішення, які вони приймали і сили, які підтримували. Проте навіть на кораблі, який тоне, завжди є цікаві і варті уваги особистості. Август Александр Чорторийський – політик і військовий, руський воєвода, точно серед таких. Особливо цікавою є історія його відносин з представницями прекрасної половини людства.

Август Чорторийський. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Август Чорторийський. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Сестра. Матір короля

Август Чорторийський (1697-1782) – це знаний військовий і політичний діяч руського походження, який і сам міг стати королем Речі Посполитої. Принаймні, про це неодноразово говорили. Його хресним батьком був король Август ІІ. Август Александер подорожував німецькими, французькими та італійськими землями, перфектно володів французькою мовою. Частину свого життя Август Чорторийський провів на Мальті, став членом ордену Іоаннітів. Відтак приєднався до австрійської армії, з якою став учасником багатьох битв, дослужився до звання полковника.

Констанція з Чорторийський Понятовська. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Констанція з Чорторийський Понятовська. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Чорторийський не планував повертатися додому. Він не просто успішно будував кар’єру за кордоном, але й критикував монарха Речі Посполитої за надмірне самолюбство та шляхетські вольності, які перетворили життя в державі на хаос. Переконала Августа Чорторийського повернутися його сестра – Констанція. Вона була однією з найвпливовіших жінок Речі Посполитої того часу, а ще – матір’ю майбутнього короля Станіслава Понятовського. Дуже імовірно, що саме шлюб Станіслава Понятовського, батька майбутнього короля, з Констанцією Чорторийською, став однією з головних передумов, які забезпечили Станіславу-Августу Понятовському трон. Август Чорторийський певний час був опікуном свого племінника. Нібито він мав намір боротися за трон для свого сина, Адама. Проте голос від Руського воєводства все ж віддав за Станіслава Понятовського.

Дружина. Пролити кров за ту, в честь якої лилося вино

Непересічних весільних історій у Львові було так багато, що на їх основі можна укладати цикл оповідей. Однією з найцікавіших з-поміж них було весілля Станіслава Денгоффа та Марії Софії Сенявської. Вино тоді ріками лилося, а урочистості були настільки помпезними, що про цю подію до сьогодні не перестають говорити з подивом. Проте Денгофф досить швидко помер, що зробило його вдову однією з найбільш бажаних наречених у Речі Посполитій – статки родини були величезними. Нічого дивного, що до Сенявської стояла черга з кавалерів та залицяльників. Нібито був поміж ними навіть принц Португалії. Точно стояв у цій черзі й Август Чорторийський. Що більше, запам’ятався тоді декількома екстравагантними витівками.

Марія Софія з Сенявських Чорторийська. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Марія Софія з Сенявських Чорторийська. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Ще одним претендентом на руку Софії Сенявської був Кароль Тарло. Між Августом Чорторийським та ним й відбувалась найбільш гостра та запальна боротьба. Дійшло навіть до дуелі. Чорторийський нібито дозволив опоненту двічі стріляти в себе, а по тому ще й запитав чим ще може бути корисним. Ця авантюрна нерозважливість нібито дуже сподобалася Софії Сенявській і прихилила її до Августа Александра. Навіть попри це, Августу Чорторийському довелося упродовж ще декількох наступних років добиватися руки норовливої магнатки.

Август Александр Чорторийський. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Август Александр Чорторийський. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Врешті, він чудово розумів для чого це робить. Маєтки, отримані в результаті його шлюбу з Софією Сенявською, стали одним з головних джерел значного зростання впливу родини Чорторийських у той час. Це стало своєрідним капіталом, який вони інвестували і в свою політичну значимість.

Цариця. Діалог з чумою і міна сповільненої дії під фундамент держави

Август Чорторийський досить пізно почав будувати політичну та військову кар’єру у Речі Посполитій. Не все на цьому шляху йому вдавалося, але й досягнув він чимало. Зокрема, був кавалером ордену Білого Орла, однієї з найпочесніших нагород Речі Посполитої. Значні зусилля Чорторийський докладав для розбудови й збагачення своїх маєтків, зростання політичного впливу. Він підтримав події, відомі нам як Барська конфедерація. Зокрема, фінансово.

Адам Казимир Чорторийський, син Августа Александра. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Адам Казимир Чорторийський, син Августа Александра. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Коли події почали змінюватися у шаленому темпі і не було центру, який міг би навести лад, Чорторийський не поспішав присягати на вірність імператриці Єкатєріні ІІ. Згодом був позбавлений за це частини маєтків. Відтак Август Чорторийський змінив думку і навіть тиснув на сина, щоб той був лояльнішим до влади Російської імперії. Очевидно, саме це і можна вважати помилкою.

Дочка. Впливова магнатка з Раю

Знаною меценаткою та колекціонеркою, однією з найбільш впливових жінок Речі Посполитої у XVIII столітті була Ізабелла Любомирська, донька Августа та Софії Чорторийської. Її, проти волі дівчини, видали за Станіслава Любомирського. Від батьків Ізабелла успадкувала 14 міст та 366 сіл. У її власності був палац у Вілянуві, що біля Варшави. Вона ініціювала перебудову замку в Ланьцуті. Велика частина володінь Ізабелли Любомирської – це саме сучасні терени України.

Ізабела Любомирська. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Ізабела Любомирська. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Проте чи не найбільше Ізабелла з Чорторийських Любомирська любила перебувати в своєму палаці у селі Рай, що на Тернопільщині.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Михайловський В. Король-заручник // Тиждень, 2022 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://tyzhden.ua/korol-zaruchnyk/
  2. Czartoryska z Sieniawskich Maria Zofia // Muzeum Pałacu Krόla Jana III w Wilanowie, 2009 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.wilanow-palac.pl/czartoryska_z_sieniawskich_maria_zofia.html
  3. Czartorysky August // Muzeum Pałacu Krόla Jana III w Wilanowie, 2007 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.wilanow-palac.pl/czartoryski_august.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.