Примадонна на кухні, або тістечка за архівним переписом

2035
Примадонна на кухні, або тістечка за архівним переписом

Коли чуємо слова “оперна діва”, “примадонна оперної сцени”, “неперевершена артистка” – як уявляємо собі цю особу? Що, окрім музики і співу наповнює її життя?

Соломія Крушельницька була дійсно неперевершеною артисткою. Могутній голос, чудовий тембр, артистичний темперамент і творча інтуїція – її сценічна кар’єра великою мірою досліджена і описана. А от приватне життя Великої Артистки до сьогодні залишається загадкою. У спогадах її рідних і близьких, ми все ж знаходимо деякі згадки про побут і повсякденне життя співачки, її зацікавлення і, навіть, характер.

Соломія Крушельницька в садку біля своєї вілли у Віареджо, 1920-ті рр.
Соломія Крушельницька в садку біля своєї вілли у Віареджо, 1920-ті рр.

Соломія Крушельницька зросла у великій священичій родині, де було восьмеро дітей, і кожен мав свої обов’язки в господарстві. Мама – Теодора Савчинська – добра господиня та енергійна жінка, пильнувала дотримання цих обов’язків, але, як згадує сестра Соломії Олена Охримович, “бачачи захоплення Соломії грою на фортепіано, ніколи не відривала її від занять, і дівчина просиджувала за інструментом цілими годинами”. Так поступово, музика і спів заполонили серце Соломії, і дівчина повністю присвятила себе мистецтву. Але мамина наука і дитячі навики не зникають безслідно. Соломія, де б не знаходилася, навчилася організовувати свій побут.

Одарка Бандрівська
Одарка Бандрівська

Зі спогадів Одарки Бандрівської, племінниці Соломії Крушельницької, про відвідини своєї тети в Італії, у місті Віареджо: “Життя було упорядковане. Тітці Соломії ставало часу на працю мистецьку, на нагляд за господарством і щодня на прохід, як і на читання газет, книжок, на часті виїзди з концертами по більших містах Італії, на приняття час від часу приятелів та на розривкові заняття в роді домашньої гри в рулетку..”

Чезаре Річчоні, Соломія Крушельницька (ліворуч) з друзями. Віареджо, 1930-ті рр.
Чезаре Річчоні, Соломія Крушельницька (ліворуч) з друзями. Віареджо, 1930-ті рр.

“Щоденно займалася фізкультурою і такими спортами, як теніс, їзда на коні, на ровері, керувала машиною, плавала. Своїм студентам вокалістам поручала займатися фізкультурою, а в спортах радила додержувати міри…”

“Тітка Соломія мала власний фотоапарат і залюбки робила аматорські знімки. Досі збереглися фотографії пірамід і Сфінкса, які власноручно поробила артистка.”

Сфінкс. Фото, яке зробила Соломія Крушельницька під час подорожі до Єгипту. 1908 р.
Сфінкс. Фото, яке зробила Соломія Крушельницька під час подорожі до Єгипту. 1908 р.

Ще одна племінниця співачки, художниця Ярослава Музика також ділилася спогадами про те, як виглядало життя в домі Соломії Крушельницької в Італії: “Крушельницька вміла створити собі у Віяреджіо затишний куток для відпочинку. Тут вона не погорджує домашнім господарством, ані кухнею, якою живо займається. У її домі панує зразковий лад і точність. Служба мусить робити щодня такі порядки, якби тут жило не двоє осіб, а велика родина.”

Портрет Соломії Крушельницької. Худ. Ярослава Музика, Віареджо, 1935 р.
Портрет Соломії Крушельницької. Худ. Ярослава Музика, Віареджо, 1935 р.

У фондах Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові, крім оригінальних фотографій, афіш та інших матеріалів, які розповідають про співачку в контексті театрального життя, зберігається один інтригуючий рукопис – записник з кулінарними переписами С. Крушельницької. Невеликий зошит з пожовклими сторінками, з подекуди затертим текстом, із застарілими мірами ваги, такими як фунт цукру, лут цедри чи кварта сметани змусили працівників добре попрацювати над розшифруванням цих кулінарних шедеврів. В записнику є понад 70 різних рецептів, переважно солодкої випічки. Також декілька овочевих страв і налисників. На жаль, деякі так і не вдалося відчитати. Найімовірніше, Соломія Крушельницька писала ці переписи виключно для себе, тому що вони не мають покрокових інструкцій і точних вказівок. Ними може скористатися тільки досвідчена і уміла господиня. Вочевидь, співачка була саме такою. Це був ще один вид мистецтва в житті Артистки!

На сьогоднішній день ці приписи є доволі дорогими, калорійними і вимагають багато часу для приготування.

Пропонуємо вам відтворити своїми руками один з нескладних рецептів Соломії Крушельницької. Враженнями прошу ділитися на сторінці Музею.

Записник з кулінарними переписами С. Крушельницької.
Записник з кулінарними переписами С. Крушельницької.

Квадратики крухі складані

  • 15дк (150г) масла
  • 20дк (200г) борошна
  • 3 жовтки
  • 1ст. ложка сметани
  • 1ст. ложка цукру

Тісто вимісити, (розтачати), покраяти в квадрати. Кожний квадрат смарувати люкром з 1 білка  і цукру (збити 1 білок з 120 г цукру) і так спекти. (25-30 хв. при 170-1800С). Спечені (охолоджені) перекласти тертою рожою (будь-яким густим повидлом). В дужках подані ремарки Галини Огорчак.

В Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові за цим переписом спекли тістечка.  Вийшло дуже гарно і смачно. Соломія і в цьому була справжньою мисткинею.

Галина ОГОРЧАК
Науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.