Коли чуємо слова “оперна діва”, “примадонна оперної сцени”, “неперевершена артистка” – як уявляємо собі цю особу? Що, окрім музики і співу наповнює її життя?
Соломія Крушельницька була дійсно неперевершеною артисткою. Могутній голос, чудовий тембр, артистичний темперамент і творча інтуїція – її сценічна кар’єра великою мірою досліджена і описана. А от приватне життя Великої Артистки до сьогодні залишається загадкою. У спогадах її рідних і близьких, ми все ж знаходимо деякі згадки про побут і повсякденне життя співачки, її зацікавлення і, навіть, характер.
Соломія Крушельницька зросла у великій священичій родині, де було восьмеро дітей, і кожен мав свої обов’язки в господарстві. Мама – Теодора Савчинська – добра господиня та енергійна жінка, пильнувала дотримання цих обов’язків, але, як згадує сестра Соломії Олена Охримович, “бачачи захоплення Соломії грою на фортепіано, ніколи не відривала її від занять, і дівчина просиджувала за інструментом цілими годинами”. Так поступово, музика і спів заполонили серце Соломії, і дівчина повністю присвятила себе мистецтву. Але мамина наука і дитячі навики не зникають безслідно. Соломія, де б не знаходилася, навчилася організовувати свій побут.
Зі спогадів Одарки Бандрівської, племінниці Соломії Крушельницької, про відвідини своєї тети в Італії, у місті Віареджо: “Життя було упорядковане. Тітці Соломії ставало часу на працю мистецьку, на нагляд за господарством і щодня на прохід, як і на читання газет, книжок, на часті виїзди з концертами по більших містах Італії, на приняття час від часу приятелів та на розривкові заняття в роді домашньої гри в рулетку..”
“Щоденно займалася фізкультурою і такими спортами, як теніс, їзда на коні, на ровері, керувала машиною, плавала. Своїм студентам вокалістам поручала займатися фізкультурою, а в спортах радила додержувати міри…”
“Тітка Соломія мала власний фотоапарат і залюбки робила аматорські знімки. Досі збереглися фотографії пірамід і Сфінкса, які власноручно поробила артистка.”
Ще одна племінниця співачки, художниця Ярослава Музика також ділилася спогадами про те, як виглядало життя в домі Соломії Крушельницької в Італії: “Крушельницька вміла створити собі у Віяреджіо затишний куток для відпочинку. Тут вона не погорджує домашнім господарством, ані кухнею, якою живо займається. У її домі панує зразковий лад і точність. Служба мусить робити щодня такі порядки, якби тут жило не двоє осіб, а велика родина.”
У фондах Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові, крім оригінальних фотографій, афіш та інших матеріалів, які розповідають про співачку в контексті театрального життя, зберігається один інтригуючий рукопис – записник з кулінарними переписами С. Крушельницької. Невеликий зошит з пожовклими сторінками, з подекуди затертим текстом, із застарілими мірами ваги, такими як фунт цукру, лут цедри чи кварта сметани змусили працівників добре попрацювати над розшифруванням цих кулінарних шедеврів. В записнику є понад 70 різних рецептів, переважно солодкої випічки. Також декілька овочевих страв і налисників. На жаль, деякі так і не вдалося відчитати. Найімовірніше, Соломія Крушельницька писала ці переписи виключно для себе, тому що вони не мають покрокових інструкцій і точних вказівок. Ними може скористатися тільки досвідчена і уміла господиня. Вочевидь, співачка була саме такою. Це був ще один вид мистецтва в житті Артистки!
На сьогоднішній день ці приписи є доволі дорогими, калорійними і вимагають багато часу для приготування.
Пропонуємо вам відтворити своїми руками один з нескладних рецептів Соломії Крушельницької. Враженнями прошу ділитися на сторінці Музею.
Квадратики крухі складані
- 15дк (150г) масла
- 20дк (200г) борошна
- 3 жовтки
- 1ст. ложка сметани
- 1ст. ложка цукру
Тісто вимісити, (розтачати), покраяти в квадрати. Кожний квадрат смарувати люкром з 1 білка і цукру (збити 1 білок з 120 г цукру) і так спекти. (25-30 хв. при 170-1800С). Спечені (охолоджені) перекласти тертою рожою (будь-яким густим повидлом). В дужках подані ремарки Галини Огорчак.
В Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові за цим переписом спекли тістечка. Вийшло дуже гарно і смачно. Соломія і в цьому була справжньою мисткинею.
Галина ОГОРЧАК
Науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові