Проблема незаконних добудов, як виявилося, зовсім не бич сучасного життя. У Рівному успішно зловживали самобудами і в давні часи. Завдяки такому самобуду 79 років тому в місті й з’явився знаменитий “підвальчик”, особливо відомий з часів горбачовської боротьби з пияцтвом.
У Державному архіві Рівненської області виявлено фото кінця 1930-х років будинку, який знаходиться за адресою: Соборна, 104 (нумерація не змінювалась з кінця 1920-х років). Нині там знаходиться Рівненська митниця Державної фіскальної служби України. Дата його побудови поки що не відома. Дослідники вважають, що ще до революції 1917-го року. Принаймні на старих світлинах початку ХХ століття цей будинок уже є, але він ще одноповерховий.
Відомо, що в 20-х роках минулого століття власниками будинку було три особи: Бренер Перлі, Каган Лейбіш, Каган Реґіна. Другий поверх добудували ймовірно у кінці 20-х-на початку 30-х років минулого століття. Будинок мав п’ять житлових кімнат. У ньому розміщувалося шість магазинів та 17 інших приміщень.
Серед них, зокрема, відділ банку господарства крайового. Це був фінансовий заклад для довгострокового кредитування промислових підприємств, ощадних кас та індивідуальних забудовників.
За Польщі цей будинок “прославився” тим, що потрапив у історію з недозволеною прибудовою. З незаконними добудовами, входами в магазини, які займали частину тротуару і створювали небезпеку для пішоходів, польська влада нещадно боролася.
У 1939 році тодішній співвласник будинку по 3 Мая, 104-ріг 13-ї Дивізії, 2 Каган Борух самовільно, без дозволу будівельного відділу міської управи Рівного облаштував вхід до підвального приміщення з боку вулиці 13-ї Дивізії, де планував зробити овочевий магазин.
Дізнавшись про це, місцева влада наказала власнику демонтувати двері, засипати яму, в якій вже було встановлено сходи, перед тим розібравши їх. Коли ж цього не було зроблено, прибудову опечатали. Однак власник зірвав печатки. Тоді влада подала на власника до суду, який засудив його до 8-ми (!) місяців арешту.
Проте до застосування покарання панові Боруху було надано ще одну можливість виправитися: до п’ятого червня 1939 року розібрати прибудову. Чим закінчилася ця історія невідомо.
Але вхід так і не було розібрано. А невдовзі в місто увійшли підрозділи Червоної Армії, і новій владі не було діла до входу в підвальне приміщення. Так вхід у “підвальчик” і залишився невід’ємною частиною старовинного будинку в центрі міста. Багато років поспіль там розташовувався добре відомий рівнянам горілчано-лікерочний магазин. Рівняни добре пам’ятають, як під час антиалкогольної кампанії 80-х до нього вишиковувалися довжелезні черги.
Людмила ЛЕОНОВА
Джерело: РівнеРетроРитм