Пошкодження і руйнування культурних та релігійних об’єктів у світлі нових цифр та резонанс в Європі

462
Меморіальний музей Григорія Сковороди
Меморіальний музей Григорія Сковороди

Станом на 5 травня цього року вже задокументовано 300 епізодів.  Як повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України, рашисти не зупиняються у нищенні нашої культурної спадщини.

Ми вже повідомляли минулого тижня про безпрецедентне пограбування краєзнавчого та художнього музеїв в блокадному Маріуполі. Наші офіційні органи посилаються на цифри, які оприлюднили окупанти – про вивезення понад 2 тисяч унікальних експонатів з музеїв Маріуполя до Донецька. Серед цінних культурних речей, окрім кількох картин та ікон, згадаємо ще викрадені унікальний рукописний Сувій Тори, Євангеліє 1811 року (оригінал з венеційської друкарні для грецької меншини в Маріуполі), понад 200 медалей із музею медальєрного мистецтва Харабета.

Будівля краєзнавчого музею у Маріуполі після того як росіяни вдерлися на нашу землю
Будівля краєзнавчого музею у Маріуполі після того як росіяни вдерлися на нашу землю

Ця подія знайшла резонанс у впливових європейських виданнях. Так, 1 травня в статті «Росіяни плюндрують музеї в Маріуполі» на шпальтах німецької щоденної газети «Frankfurter Allgemeine Zeitung», окрім самої констатації викрадених в них речей, і також злочинів в культурних установах в Мелітополі Запорізької обл., мають місце оціночні судження, як раніше рідко зустрічалися в таких виданнях (російська агресія означувалася в медіа словом «конфлікт»). Міхаель Ханфельд в названій статті зазначає: «Крадіжка мистецьких творів розцінюється Україною як частина оголошеної російським правителем Володимиром Путіним «зачистки». Вона також має на меті знищити культурну самобутність України та історично її знівелювати». «Frankfurter Allgemeine Zeitung» наводить цитату Олесі Островської-Лютої, директорки Національного художньо-культурного музейного комплексу «Мистецький Арсенал» у Києві: «Культура лежить ​​в основі цієї війни». Про це вона сказала на віртуальному заході, організованому Національним музеєм американської дипломатії у Вашингтоні (ширше її виступ можна прочитати 29 квітня на британському сайті «Museum Association»). За її словами, Росія намагається знищити національну ідентичність України, маючи на меті і геноцид нашого народу. Російський уряд дотримується чіткої лінії, він націлений на культурні твори, твори мистецтва та інституції, називає українське мистецтво російським і привласнюючи собі культурні надбання. При цьому О. Островська-Люта у своєму виступі згадала про пограбування музеїв в Маріуполі та Мелітополі.

Один з предметів скіфської золотої колекції
Один з предметів скіфської золотої колекції

Підтвердженням її словам слугує фактологія, оприлюднена Мінкультом в тому ж повідомленні за 5 травня: «Злочини росіян проти культурної спадщини зафіксовані в 12 областях України та місті Києві. Найбільше руйнувань зазнала культурна спадщина Харківщини. Наразі там зафіксовано 88 епізодів, з них у самому місті Харкові та його околицях – 75. В Донецькій області зафіксовано 62 випадки, з них 47 ‒у Маріуполі. В Київській області постраждали від окупантів 49 об’єктів, з них найбільше – 34 в Бучанському районі».

Серед найсвіжіших фактів руйнувань внаслідок злочинних обстрілів окупантів ‒ гімназія в м. Лисичанськ Луганської обл., яку 1 травня окупанти остаточно довели до руїни. Вона розташовувалася в будівлі кінця 19 ст., яка є пам’яткою архітектури і входить до ансамблю Бельгійської архітектурної спадщини міста. Гімназія була одним з кращих навчальних закладів України.

Музей Сковороди на Харківщині
Музей Сковороди на Харківщині

Хоч підступне знищення окупантами музею Національного музею Григорія Сковороди у Харківській області, вночі 7 травня, ще не ввійшло у мову цифр названого вище повідомлення, на момент оприлюднення цієї статті відомо, що приміщення музейного закладу фактично знищено. Проте найцінніші експонати колекції вдалося врятувати, їх перемістили в заздалегідь в безпечне місце. «Цього року із дня народження великого філософа минає 300 років. Окупанти можуть знищити музей, де останні роки життя творив Григорій Сковорода, і де був похований. Але вони не знищать пам’яті та наших цінностей!», написав у своєму телеграм-каналі голова Харківської ВЦА Олег Синєгубов.

Стосовно релігійних об’єктів, то  станом на 5 травня найбільше зафіксовано знищення або пошкодження вже 106-ти релігійних споруд. «Це православні храми, протестантські молитовні будинки, мечеті, синагоги. З них 40 – перебувають на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування», –  зауважила Катерина Чуєва, заступниця Міністра культури та інформаційної політики. 

Музей Сковороди на Харківщині
Музей Сковороди на Харківщині

Масові руйнування православних храмів у Донецькій області, на жаль, стали вже звичним явищем. Та римо-католицькі святині також стають жертвами варварського поводження так званої армії рф. Костел в селищі Киселівка, який розташований за 55 км від Миколаєва, опинився прямо на лінії фронту і 2 травня був остаточно зруйнований внаслідок обстрілу окупантів. Датований другою половиною ХІХ ст.,
невеликий мурований храм вцілів після двох світових воєн і комуністичного режиму, та втрачено за теперішньої війни, повідомляє Католицький медіа центр.

І, напевно, більш відчутною локальною подією для читачів сайту «Фотографії старого Львова» стало пошкодження храму ПЦУ внаслідок обстрілу Львова 3 травня.

Водночас маємо постійні заклики влади не поширювати у соцмережах фото та відео моментів вибухів і локацій.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.