Польський майстер сатири, який народився у Львові

606
Польський майстер сатири, який народився у Львові

Однією з ознак міста є здатність “продукувати” креативні, творчі та оригінальні особистості з нестандартним мисленням. Це зовсім не означає, що людина з окресленим вище “букетом достойностей” може народитись лише в місті, а лише зайвий раз підкреслює, що місто може дати людині всі необхідні умови та можливості для того, аби розвинути та реалізувати на практиці віднайдені в собі таланти та схильності. Львів належить до міст, де відповідна база існує й підтвердженням цьому є кількість непересічних особистостей, які вийшли з міста. Цього разу поговоримо про одного не надто відомого, але аж занадто “цікавого” “сина” Львова – Єжи Віттліна.

Зображення Єжи Віттліна на одній з його книг
Зображення Єжи Віттліна на одній з його книг

Єжи Віттлін – це відомий польський сатирик, фейлетоніст та сценарист. Його знають як автора цілої серії “порадників” для всіх підряд і на всі випадки життя, що починаються латинським терміном vade mecum (з лат. йди зі мною). Серед репертуару Віттліна “вадемекуми” на будь-який смак. Просто, доступно і зрозуміло автор пропонує свої путівники життям.

Зображення Єжи Віттліна на його книзі "Пори року"
Зображення Єжи Віттліна на його книзі “Пори року”

Якщо ви хочете бути хорошим сім’янином, або ж навпаки – хорошим компаньйоном, то варто звернутись до “Вадемекум сімейного і товариського життя”.

Обкладинка книги "Вадемекум родинного та товариського життя"
Обкладинка книги “Вадемекум сімейного і товариського життя”, 1967 рік

Для любителів пристрастей, почуттів існує “Вадемекум кохання”.

Обкладинка книги "Вадемекум кохання"
Обкладинка книги “Вадемекум кохання”, 1971 рік

Кому важко опановувати себе в складних життєвих ситуаціях і нерви не витримують від проблем, які так і сиплять на голову як дощ – буде в пригоді “Вадемекум для нервових”.

Обкладинка книги "Вадемекум для нервових"
Обкладинка книги “Вадемекум для нервових”, 1970 рік

Кожному снобу варто заглянути до “Вадемекум для снобки і сноба”, а журналісту до “Вадемекум для журналіста”.

Обкладинки творів "Вадемекум для журналіста" та "Вадемекум для сноба і снобки"
Обкладинки творів “Вадемекум для журналіста” та “Вадемекум для сноба і снобки”, 1972 і 1975 рр. відповідно

Берегиням сімейного вогнища, рівно як і тим, хто живить джерело сімейного бюджету, автор написав “Вадемекум подружньої самооборони”.

Обкладинка книги "Вадемекум подружної самооборони"
Обкладинка книги “Вадемекум подружної самооборони”, 1977 рік

Для всіх, хто робить перші кроки у житті, було написано “Вадемекум для тих, хто вперше”.

Обкладинка книжки "Вадемекум для тих, хто вперше"
Обкладинка книжки “Вадемекум для тих, хто вперше”, 1972 рік

Коли після короткого знайомства з персоною Єжи Віттліна та його дивовижними роботами ейфорія спаде, можна буде рухатись далі. Перше, на що варто звернути увагу – це походження польського сатирика. Виявляється, народився він у Львові у 1925 році. У Львові він здобув і освіту – спочатку вдома, а потім в гімназії. Коли розпочалась радянсько-німецька війна, Єжи Віттлін з родиною покидає Львів і перебирається до Варшави. Наприкінці Другої світової, будучи членом Армії Крайової, брав участь у Варшавському повстанні 1944 року.

Нагороди Єжи Віттліна
Нагороди Єжи Віттліна

За службу був нагороджений Офіцерським Хрестом Ордену Відродження Польщі, Золотим і Срібним Хрестом Заслуги та Медаллю Перемоги і Свободи Польщі.

Видавництва "Іскра" та "Книжка і знання", у яких було опубліковано твори Віттліна
Видавництва “Іскра” та “Книжка і знання”, у яких було опубліковано твори Віттліна і в яких він працював

Після закінчення війни Єжи Віттлін жив якийсь час на Сілезії. Згодом знову повернувся до Варшави. В столиці Польщі зайнявся видавничою діяльністю. В період з 1950 до 1952 працював у видавництві  “Книжка і знання”. У 1952 – 1958 рр. – видавництві “Іскра”.

У період з 1986 по 1989 рік Єжи Віттлін був членом Загальнопольського Грюнвальдського комітету, який займається популяризацією польських військових традицій та пам’яті про Грюнвальдську битву. Серед учасників організації відомі митці, політики, викладачі вищих навчальних закладів і ін.

Могила Єжи Віттліна, Варшаві
Могила Єжи Віттліна, Варшава

Помер митець 1989 року. Його могила знаходиться у столиці Польщі Варшаві.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

Козицький А. Єжи Віттлін // Енциклопедія Львова / за ред. А. Козицького, І. Підкови. – Львів: Літопис, 2007. – Т. 1. – С. 404;  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Wittlin#cite_ref-2;  http://www.goodreads.com/author/show/6862758.Jerzy_Wittlin;

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.