Однією з ознак міста є здатність “продукувати” креативні, творчі та оригінальні особистості з нестандартним мисленням. Це зовсім не означає, що людина з окресленим вище “букетом достойностей” може народитись лише в місті, а лише зайвий раз підкреслює, що місто може дати людині всі необхідні умови та можливості для того, аби розвинути та реалізувати на практиці віднайдені в собі таланти та схильності. Львів належить до міст, де відповідна база існує й підтвердженням цьому є кількість непересічних особистостей, які вийшли з міста. Цього разу поговоримо про одного не надто відомого, але аж занадто “цікавого” “сина” Львова – Єжи Віттліна.
Єжи Віттлін – це відомий польський сатирик, фейлетоніст та сценарист. Його знають як автора цілої серії “порадників” для всіх підряд і на всі випадки життя, що починаються латинським терміном vade mecum (з лат. йди зі мною). Серед репертуару Віттліна “вадемекуми” на будь-який смак. Просто, доступно і зрозуміло автор пропонує свої путівники життям.
Якщо ви хочете бути хорошим сім’янином, або ж навпаки – хорошим компаньйоном, то варто звернутись до “Вадемекум сімейного і товариського життя”.
Для любителів пристрастей, почуттів існує “Вадемекум кохання”.
Кому важко опановувати себе в складних життєвих ситуаціях і нерви не витримують від проблем, які так і сиплять на голову як дощ – буде в пригоді “Вадемекум для нервових”.
Кожному снобу варто заглянути до “Вадемекум для снобки і сноба”, а журналісту до “Вадемекум для журналіста”.
Берегиням сімейного вогнища, рівно як і тим, хто живить джерело сімейного бюджету, автор написав “Вадемекум подружньої самооборони”.
Для всіх, хто робить перші кроки у житті, було написано “Вадемекум для тих, хто вперше”.
Коли після короткого знайомства з персоною Єжи Віттліна та його дивовижними роботами ейфорія спаде, можна буде рухатись далі. Перше, на що варто звернути увагу – це походження польського сатирика. Виявляється, народився він у Львові у 1925 році. У Львові він здобув і освіту – спочатку вдома, а потім в гімназії. Коли розпочалась радянсько-німецька війна, Єжи Віттлін з родиною покидає Львів і перебирається до Варшави. Наприкінці Другої світової, будучи членом Армії Крайової, брав участь у Варшавському повстанні 1944 року.
За службу був нагороджений Офіцерським Хрестом Ордену Відродження Польщі, Золотим і Срібним Хрестом Заслуги та Медаллю Перемоги і Свободи Польщі.
Після закінчення війни Єжи Віттлін жив якийсь час на Сілезії. Згодом знову повернувся до Варшави. В столиці Польщі зайнявся видавничою діяльністю. В період з 1950 до 1952 працював у видавництві “Книжка і знання”. У 1952 – 1958 рр. – видавництві “Іскра”.
У період з 1986 по 1989 рік Єжи Віттлін був членом Загальнопольського Грюнвальдського комітету, який займається популяризацією польських військових традицій та пам’яті про Грюнвальдську битву. Серед учасників організації відомі митці, політики, викладачі вищих навчальних закладів і ін.
Помер митець 1989 року. Його могила знаходиться у столиці Польщі Варшаві.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
Козицький А. Єжи Віттлін // Енциклопедія Львова / за ред. А. Козицького, І. Підкови. – Львів: Літопис, 2007. – Т. 1. – С. 404; https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Wittlin#cite_ref-2; http://www.goodreads.com/author/show/6862758.Jerzy_Wittlin;