Півтораручні мечі Львівського Арсеналу (відео)

2214
Півтораручні мечі Львівського Арсеналу

Сьогодні ми зустрілися з Артемом Бондаром, знавцем історії Львова, співорганізатором багатьох лицарських фестивалів, фехтувальником з понад 20-тирічним стажем та практичним фахівцем у сфері холодної зброї.  На зустріч під єдиний в Україні музей зброї “Арсенал” Артем прийшов разом зі свої вірним другом – півтораручним мечем.

“У мене в руках меч ХIV століття, меч середньовічного лицаря, який називали сідельним. Адже висів він у луці сідла і рубали ним сидячи верхи. Тому зараз з’явилася специфічна назва – меч у півтори руки, адже піднімали його двома руками, а опускали однією. При цьому друга тримала вуздечку.
Коли ж лицар спішувався, він використовував цей меч в бою двома руками і тут розпочиналася найцікавіша частина бою.

Адже фехтування цим мечем – це справжнє бойове мистецтво, яке дуже нагадує східні бойові мистецтва на кшталь айкідо. Цей меч використовувався не тільки для безпосередньої рубки і уколу, його можна було перехопити за лезо і використовувати як важіль, для того щоб відштовхнути противника, звязати його боєм, нанести удар перехрестям чи набалдашником, кинути воїна через своє коліно, перехопити меч за вістря щоб нанести більш точний удар десь під пахви, десь у прорізі на очах шолома.

Цей меч був дуже складним у використанні і воювали ним професійні воїни. ” – розповідає Артем.

“Цей меч був неймовірно важливим для християнського воїна, адже сам виглядав як хрест. Тримаючи меч в руках, лицарі молилися та несли віру Христову язичницьким народам півночі.

Півтораручні мечі, експонати львівського Музею Арсеналу
Півтораручні мечі, експонати львівського Музею Арсеналу

В експозиції нашого Арсеналу є меч прикрашений лицарським хрестом на наверші. Він належав воїну Тефтонського ордену, який свого часу був полоненим у Високому Замку після Грунвальдської битви.
Також в експозиції нашого музею є меч перехідного типу з більш складною гардою, на якому написано “Мене зробили в Мюнхені”. Це був знак якості, кожен воїн хотів володіти такою зброєю.

Також в експозиції є дуже цікавий меч, який був знайдений під час розкопок на березі річки Західний Буг. Цей меч, разом з його власником, впав в річку на початку XV століття. Він належав одному з лицарів Фредеріка Гербурта, власника Олеського замку. І цей воїн загинув під час бою з татарами. Меч пролежав пів тисячоліття у воді, був знайдений в 1955 році, і він в ідеальному стані, ним можна рубати хоч зараз.  Це свідчить про те, що робота металурга і коваля була на дуже високому рівні. І цей меч було зроблено у Львові” – ділиться з нами різними цікавинками Артем.

Меч що належав одному з лицарів Фредеріка Гербурта і  пролежав у воді пів століття
Меч що належав одному з лицарів Фредеріка Гербурта і пролежав у воді пів століття

І це тільки маленька чистинка тих скарбів, котрі знаходяться у Львові в єдиному в Україні музеї зброї Арсенал.

Артем Бондар з задоволенням поділиться з вами різноманітними родзинками унікальних експонатів Музею Арсеналу на найближчій екскурсії, котра відбудеться  вже цієї неділі, 1 лютого 2015 року. Більше дізнатися про цю та інші захопливі екскурсії можна тут http://timetotravel.in.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.