Під німецьою окупацією, або фабрика збіжжевої кави „ПРАЖІНЬ“

968
Кава
Кава

Недільний ранок справжні львів’яни, і не тільки, розпочинають з філіжанки гарячої ароматної міцної кави.  І нехай весь світ зробить паузу на десять хвилин і дасть насолодитися цим неповторним напоєм. А поки ви смакуєте каву, разом з нашим партнером Кавою Старого Львова, пропонуємо дізнатися трохи більше про львівські кавові традиції.

Часопис “Львівські вісті” від 15 листопада 1941 року помістив  на своїх шпальтах статтю під назвою „ПРАЖІНЬ“ фабрика збіжжевої кави. Маю надію вона буде цікавою для львівських кавоманів. Крім цього тут описується життя у місті під час німецької окупації. Стилістику, орфографію та пунктуацію статті збережено.

„ПРАЖІНЬ“ фабрика збіжжевої кави

Велику популярність серед своїх і чужих здобула собі на галицькому ґрунті збіжжева кава «Пражінь». Ше до війни заступала вона знаменито заграничну „правдиву” каву.

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл", 1934 р.
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”, 1934 р.

Виробом збіжжевої кави зайнята ся фабрика „Суспільний Промисл”. що повстала на кооперативних засадах у 1932 р.  Зчасом перенесено її з невеличкої фабрички на Богданівці до модерної уладженої фабрики давньої фірми „Гафота” при вул Жовківській 188. У 1939 р. її продукція досягла 265 тон. Працювала в ній годі 74 робітників. Її підмінка кави здобула собі цілий краєвид ринок.

Большевики злучили її в серпні 1940 р. з фабрикою Блюменфельда і назвали ці об’єднані підприємства „Львівською Державною Фабрикою Кави”, що підлягала “Облхарчопромові”. Виїмково збереглася ця фабрика віл зажидовлєння, бо на 112 працівників лиш були 4 жиди. До війни виробляла вона цикорію і збіжжеву каву під популярною на звою “Пражінь”.

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл"
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”

При відході більшовиків фабрика не потерпіла й не припинила своєї праці. Тепер вона складовою частиною “Штаатліхе Гетройде унд Індустрі Верке”. В ній працюють 72 робітники. До кінця жовтня ц. р випродукувала ця фабрика 838 тон „Пражіня”. Сирівцем для нього є цикорія, жито, ячмінь, солодований і цукровий буряк.

Технічні умови праці дуже добрі. У фабриці простору доволі, машинерія новітня. Сирівець прожиться у трьох пражарках у кількості І5-600 кг. Відси висипають його на холодне сито. П’ять машин працює над формуванням кавової мішанки в кістки вагою 25—40 грамів. Їх опаковують і після 10-денного дозрівання висилають на ринок.

Реклама продукціїї фабрики "Суспільний промисл"
Реклама продукціїї фабрики “Суспільний промисл”

Дуже важним є цикорія. Фабрика має Спеціяльні плантації цієї рослини, але цього року через воєнні дії зібрано цикорію тільки з 50 га. На другий рік планується збір з 200 га.

“Пражінь” купуємо у крамницях що є у заряді “„Центросоюзу” та “Народної Торгівлі”. Німецькі крамниці дістають товар через “Дойтфе Фертайлюнгсштеллє”. Частина продукції йде на потреби війська. Керівництво постійно змагає збільшити кількість продукції та удосконалити виріб. Коли розв’яжеться справа сирівця. тоді збільшиться теж кількість працівників.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело:

  1. “Пражінь” фабрика збіжжевої кави // Львівські вісті. – 1941. – Ч. 85 (15 листопада). – С. 3.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.