Перший театр відкрив 101-их театральний сезон незвичною постановкою в покинутому костелі

557
Сцена в закинутому костелі Матері Божої селі Демня
Сцена в закинутому костелі Матері Божої селі Демня

В суботу, 19 вересня 2020 року, на незвичному театральному майданчику розпочав свій 101-ий театральний сезон Перший академічний український театр для дітей та юнацтва. Спільно з проєктом “Під Зорею Пінзеля” Перший театр об’єднав зусилля, щоб показати виставу «Pentecost» у закинутому костелі Матері Божої в селі Демня.

Проєкт “Під Зорею Пінзеля” створений ГО “Арт-студія Івони Лобан” у 2017 році. Він присвячений популяризації творчості скульптора І.Г. Пінзеля і приверненню уваги до збереження Костелу Всіх Святих у с. Годовиця (1758 р.), пам’ятка національного значення у аварійному стані.Важливо через моду, музику, сучасний живопис і скульптуру, книги, фільми, вистави, кліпи, різноманітні події і конкурси ознайомити людей та привернути увагу до збереження національної культурної спадщини України.На превеликий жаль, в Україні є багато занедбаних історичних культурних пам’яток, які потребують збереження і реставрації. Одним з таких унікальних і маловідомих місць є с. Демня, яке по праву може називатися перлиною Галичини, але на сьогоднішній день є несправедливо забутим.

Івона Лобан
Івона Лобан

“Проект створено для того, щоб популяризувати світу творчість Іоана Георгія Пінзеля і привернути  увагу до костелу Усіх Святих в Годовиці. Унікальний храм, розташований 12 км. від Львова, де творив Пінзель. І з другого боку ми популяризуємо українське сучасне мистецтво у різних його проявах. Тобто, “Під зорею Пінзеля” об’єднав у собі і старовину і сучасне українське мистецтво.

Костел Усіх Святих у Годовиці, фото 2015 року
Костел Усіх Святих у Годовиці, фото 2015 року

Через коронавірус, стається непередбачувана ситуація, що ми не можемо поставити заплановану виставу перед костелом Усіх Святих в Годовиці.  І нас доля приводить в унікальне село Демня, яке для нас, виявляється, дуже знакове. Тому що те, що ми привезли сьогодні для вас це вистава “Pentecost”, створена до сторіччя театру. Це унікальна вистава, яка привертає свою увагу до культурної спадщини, до закинутих пам’яток і ми потрапляємо в село, де похований  Станіслав Скарбек, який крім того, що побудував театр ім. Марії Заньковецької, створив фундацію для акторів, режисерів і співаків, – сказала Івона Лобан перед початком вистави.

Костел Матері Божої селі Демня
Костел Матері Божої селі Демня

Саме через карантинні обмеження, довелось перенести подію з с. Годовиця на іншу локацію. Організатори випадково дізналися про село Демня (Миколаївський район, Львівська область), про його закинуті пам’ятки культури, і зрозуміли, що мають зіграти виставу «Pentecost» саме тут, щоб розповісти світові про унікальні пам’ятки України, які потребують негайного порятунку.

Ірина Гаврилюк
Ірина Гаврилюк

“Завжди хочеться підтримати тих людей, які горять своєю працею, тим чим працюють щодень і чим живуть. І коли прийшла Івона Лобан і розповіла, що є певні обставини у зв’язку з коронавірусом, я запропонувала недалеко коло Львова чудесне село Демня, де можна провести виставу.

Костел Матері Божої селі Демня
Костел Матері Божої селі Демня

Коли виник цей проект мені було надзвичайно приємно, що цей унікальний театр побачив  своє мистецтво в цьому місці. І я хотіла сказати місцевим мешканцям, що я б хотіла, щоб вся Україна побачила вас, ваше душевне тепло з яким ви зустрічали акторів та театр. І щоб про цю виставу почули у всіх куточках і сюди почали з’їжджатися туристи”, – розповіла Ірина Гаврилюк, директор департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА.

Цвинтар в селі Демня
Цвинтар в селі Демня

Зараз с. Демня нагадує «музей» кам’яних скульптур під відкритим небом, але його історія незаслужено забута. Звідси родом три брати Дзиндри, чиї скульптури відомі не лише в Україні, але й світі.

Оксана Дзиндра
Оксана Дзиндра

“Сьогодні у нашій громаді мегакрута мистецька подія. Сьогодні театр презентує виставу і ми, напевно десь,  можемо подякувати жителям Годовиці, які з певних причин відмовилися від вистави і вона перемістилася до нашої громади. І, напевно не випадково, що сьогодні вистава відбудеться у нас, не випадково, що зустріч почалася від усипальниці графа Скарбека, адже він був великим шанувальником театрального мистецтва. І сьогодні ми задекларуємо, що докладемо максимум зусиль, щоб відновити костел та започаткувати тут Фестиваль забутих п’єс, приурочений Станіславу Скарбеку”, – зазначила представниця місцевої громади Оксана Дзиндра.

Усипальниця графа Скарбека в селі Заклад
Усипальниця графа Скарбека в селі Заклад

Саме тут похований відомий землевласник і меценат граф Станіслав Скарбек: на його кошти у 1842 р. зведено перший у Львові і третій за своїми розмірами театр Європи (зараз –театр ім. М. Заньковецької), 1840 р. граф заснував «Інститут для сиріт і убогих», а у 1846 р. він створив «Фундацію пенсій для акторів, режисерів, співаків театру графа Скарбека у Львові». Вже згаданий вище закинутий костел Матері Божої.

Михайло Сокуляк
Михайло Сокуляк

“Я щиро вірю, що такий проект, який реалізовується у нас сьогодні стане запорукою ще більшого міжнародного гранту в рамках якого ми зможемо відновити до життя наш костел в якому зможемо проводити різноманітні заходи. Ідей у нас дуже багато, сподіваємося на плідну співпрацю з керівниками департаментів та підтримку”, – наголосив головний спеціаліст відділу соціально-гуманітарних питань Михайло Сокуляк.

Сцена з вистави «Pentecost»
Сцена з вистави «Pentecost»

Можливість зіграти виставу «Pentecost» у с. Демня Перший театр здобув завдяки перемозі на конкурсі надання фінансової підтримки на реалізацію заходів у галузі культури на території м. Львова в рамках святкування Дня незалежності України. Також у співпраці з ГО «Арт-студія Івони Лобан» проєкт «Під Зорею Пінзеля» отримав підтримку від Львівської обласної державної адміністрації.

Юрій Мисак
Юрій Мисак

“Хочу подякувати Івоні Лобан, яка нас долучила до цього процесу, також моїй помічниці Ірині Артем’як, яка разом з Івоною робила все для того, щоб ми сьогодні опинилися тут. Також двом адміністраціям, місцевим елітам, які  радо підключились. Сподіваюся, що сьогоднішня вистава не залишить байдужими і надалі тут відбуватимуться цікаві проекти на які ми будемо приїжджати, адже це близько і зручно”, – сказав Художній керівник Першого театру Юрій Мисак.

Фінал вистави «Pentecost»
Фінал вистави «Pentecost»

Потрібно наголосити, що вистава, попри зовсім непристосоване приміщення і не особливо сприятливі температурні умови, пройшла дуже гарно. Сценографія, постановка, акторська гра – все було вище будь-якої похвали. Але про це найближчим часом буде окрема стаття, адже хочеться зробити глибокий аналіз цього унікального театрального дійства.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.