Парк “Залізна вода” лікувальна перлина Львова

2
3950
Парк “Залізна вода” лікувальна перлина Львова

Ще одним з популярних місць відпочинку львів’ян є парк “Залізна вода”, розташований між вулицями Стуса, Мишуги, Тернопільською та Ярославенка, між місцевостями Новий Львів і Снопків.

Популярності, як територія для відпочинку ця місцевість починає набувати 1830-х роках. А, власне міський парк закладено тут у 1905 р., його проектантом був великий львівський садівник Арнольд Рьорінґ. На території парку спостерігається вихід мергелів, чим і зумовлена поява численних джерел, вода яких містить залізо, що й дало назву цій місцевості.

Іван Крип’якевич, повторюючи інформацію Францішка Яворського (Jaworski), пише: “Вулицею Зибликевича (частина сучасної Франка) й Дверніцького (Свєнціцького) доходимо до Залізної Води, над ставком, який творить притока Сороки. Залізна Вода стала місцем прогульок від 1830-х pp. Львів’яни мандрували туди не раз раненько із дітьми й харчами, клалися таборами по полянах у лісі й верталися пізнім вечором до міста” (Крип’якевич, 1991, 112; Jaworski, 1911, 346).

Внизу, де багато джерел, у ХІХ ст. знаходився став Камінського, корчма і німецький літній театр Франца Краттера.

Одне з джерел облаштували  бюветом, місце стало популярним і поступово буковий праліс почав стихійно перетворюватись на лісопарк. Тоді міська влада вирішила облаштувати тут парк.

Парк “Залізна вода” у Львові
Парк “Залізна вода” у Львові

Цю справу доручили Арнольду Рьорінгу, який намагався зберегти природний пейзаж лісу. Було заплановано створити функціональний оздоровчий “парк  Йордана” (від імені краківського лікаря Г. Йордана, який створив такий парк у Кракові), проте на відведеній під парк території у 1938 р. розпочалася забудова (арх. Т. Врубель), яка одержала назву “Новий Львів”.

Сумніша доля у джерел з лікувальною водою.  Джерело облаштоване  бюветом засмічене недопалками, пластиком, побутовим сміттям  і не прибирається роками. Води пити з цього джерела суворо заборонено, про що свідчить оголошення.

Доля другого, зі збережених джерел, досить сумнівна. Хоча люди й ризикують набирати з нього воду, але поручитися за її корисні властивості дуже важко. Джерело не має зручного підходу і вода з нього далі стікає схилами парку.

Щиро хочеться вірити, що ця перлина львівської паркової архітектури  ще засяє у всій свої красі і знову стане центром відпочинку та улюбленим місцем львів’ян.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерела:
Інтерактивний ЛьвівЛьвів-офіційний портал мешканців

2 КОМЕНТАРІ

 1. Я писав скаргу до міста – ось їх відписка:
  “Утримання парку «Залізна Вода» здійснюється ДП «Парк – Високий Замок» в межах бюджетного фінансування.
  На даний час, враховуючи Ваше звернення, а також для покращення умов відпочинку силами даного підприємства проведено частковий ремонт центральної алеї парку.
  Водночас зазначаємо, що для недопущення руйнування елементів паркового благоустрою та розвитку ерозійних процесів, необхідно провести роботи з капітального ремонту парку. В продовж останніх років управління екології та благоустрою неодноразово подавало пропозиції щодо фінансування відповідних робіт, проте в продовж 2010-2014 років дані пропозиції не було підтримано.
  При плануванні видатків з бюджету розвитку міського бюджету на 2015 рік на розгляд Львівської міської ради буде повторно винесено питання виділення коштів на проведення робіт з капітального ремонту парку «Залізна Вода».
  З повагою
  начальник управління А. Галушка”

 2. Просто сумно дивлячись на усе це. З одного боку Львів – перлина Західної України, туристичне місто, душа країни, а з іншого боку – коли заходиш в парки Львова, то здається, що місто живе в 21-му ст., а парки в 19-му ст. Я знаю лишень одне, якщо місто чи держава в цілому не може забезпечити охорону та розвиток природоохоронних фондів, то їх треба передавати бізнесу, але з чіткими правилами гри. Виграють усі. Місто збільшить надходження до бюджету, бізнесмени будуть [censored] гроші на відвідувачах (кафе, атракціони тощо), прості люди будуть мати впорядковані місця для відпочинку…

Leave a Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.