Пам’ятник Івану Федорову – найстаріший у львівському середмісті

2803
Пам’ятник Івану Федорову - найстаріший у львівському середмісті
Пам’ятник Івану Федорову - найстаріший у львівському середмісті

Добре знайомий кожному львів’янину монумент першодрукареві на вулиці Підвальній, на нинішній день, є найстарішим пам’ятником старої частини Львова.

Задум увічнення пам’яті Івана Федорова вперше був озвучений у Львові повоєнного 1947 року, адже гостро стояла ідеологічна потреба підкреслити тривалість стосунків українського та російського народів…

Закладення меморіальної плити на місці майбутнього монументу. Фото 1964 року
Закладення меморіальної плити на честь появи першої друкованої книги у Москві, на місці давніх Ставропігійських друкарень у Львові. Фото 1964 року

Спочатку, рішенням 1958 року, виконком Львівської обласної ради депутатів трудящих обрав місцем спорудження пам’ятника сквер, розташований біля давнього Королівського арсеналу на вул. Підвальній. У 1964 році минало 400 років з часу появи першої друкованої Іваном Федоровим книги у Москві. Творча і наукова громадськість Львова внесла свої пропозиції щодо святкування цієї дати першому секретарю Львівського обкому КПУ В. Куцеволу.

Відкриття пам'ятника Івану Федорову. Фото 1977 року
Відкриття пам’ятника Івану Федорову. Фото 1977 року

Було запропоновано гучну програму : виставки у Львівському музеї українського мистецтва та в Львівському державному поліграфічному інституті імені Івана Федорова, наукова конференція, підготовку видань про Івана Федорова та книгодрукування… І знову постало питання монументу друкареві. Було встановлено навіть дату коли пам’ятник мав бути зведений – 1974 рік – чотирьохсота річниця появи першої друкованої книги на українських землях.

Вид на пам’ятник І. Федорову. Фото 2015 року
Вид на пам’ятник І. Федорову. Фото 2015 року

Лише після впорядкування скверу на вулиці Підвальній, між входом до Успенської церкви та Державного архіву Львівської області місце спорудження пам’ятника було остаточно визначено. Від задуму до реалізації ідеї спорудження знадобилось 30 років!

Площа із монументом першодрукаря. Фото 1988 року
Площа із монументом першодрукаря. Фото 1988 року

Авторами монументу, без звичного у ті часи п’єдесталу, були відомі львівські скульптори Валентин Борисенко та Валентин Подольський, авторство архітектурного рішення належало архітектору Анатолію Консулову. В одній руці Іван Федоров тримає книгу, а рух другої руки символізує рух сіяча – сіяча знань.

Пам’ятник І. Федорову. Фото 2015 року
Пам’ятник І. Федорову. Фото 2015 року

До речі, посталий за кілька сторіч пам’ят­ник, стоїть якраз неподалік того місця, де працювали друкарські верстати Федоровича. Будівлі Ставропігійського братства, зокрема друкарня, були розташовані на місці нинішнього скверу, що сполучає вулиці Підвальну та Федорова.

Використані джерела :

http://big.lviv.ua/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://chornomorka.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.