Увічнена у бронзі постать засновника міста Львова, сина творця Галицько-Волинського князівства Романа Мстиславовича, відомого політичного діяча і полководця, князя із королівською короною Данила Галицького прикрашає одну з найдавніших площ Львова від 2001 року.
Так уже склалося, що досі пам’ятника засновнику міста у Львові не було, хоча кілька разів (останній 1979 року) оголошувався конкурс, щоб увічнити образ князя в граніті і бронзі. Але, вочевидь, гідних цього великого задуму проектів не виявилося, тож ідея відсувалася в глиб десятиліть…
Нову дату спорудження монумента славетному князю-королю було приурочено до 800-річчя від дня народження Данила Романовича – вже у незалежній Україні 2001 року. Було організовано Всеукраїнський конкурс, у якому взяло участь чимало митців…
Під час проведення конкурсу розглянули понад 20 проектів пам’ятника – вони подавалися на конкурс анонімно, під девізами; всі проекти були виставлені у Львівському палаці мистецтв на суд глядачів — професіоналів та аматорів, було враховано багато різних варіантів і пропозицій… З усіх проектів, що їх запропоновано, авторитетне журі зупинило свій вибір на трьох скульптурних композиціях. Авторська група скульпторів Василя Ярича і Романа Романовича та архітектора Яреми Чурилика посіла одне з двох місць, ставши переможцем серед учасників конкурсу.
Проект-переможець – це молодий воїн, піднятий на стременах, мудрий і войовничий князь. На думку багатьох у монументі вдало відображено історичну постать князя-короля та епоху загалом.
У короткий термін було відлито п’ятиметрову скульптуру в бронзі: виготовлення пам’ятника повністю взяла на себе Львівська кераміко-скульптурна фабрика. Люди працювали від ранку до ночі, бажаючи якнайшвидше завершити довгоочікуваний проект…
На спорудження монументу було витрачено 60 тонн граніту та 9 тонн бронзи! Сам пам’ятник являє собою бронзову фігуру Данила Галицького на коні, що підноситься на гранітному постаменті, який прикрашає барельєф корони. Загальна висота пам’ятника 10 метрів!
Певні суперечки та розбіжності виникли щодо місця встановлення… Звичайно, пам’ятник Данилу Галицькому пасувало б поставити на території княжого Львова або в парку “Високий Замок”, де князь Данило збудував фортецю в XIII сторіччі, або в самому серці княжого Львова, де він жив (площа Старий Ринок, початок вулиці Б.Хмельницького). Але з огляду на те, що там немає достатньо місця для огляду пам’ятника, вирішили встановити його на площі Галицькій…
Використані джерела :
http://lviv-format.livejournal.com/ , http://gazeta.dt.ua/ , http://lviv.restgeo.com/ , http://together.lviv.ua/